De zee: Gods ongetemde kracht

OnderWeg | 26 april 2019
  • Reportage
  • Thema-artikelen

In een drieluik vertellen sporters over hun favoriete sport. Zien ze een verbinding tussen (hun) sport en geloven? In deel 2 Pieter Kleingeld, predikant van de NGK Oegstgeest. Hij heeft groot respect voor de enorme kracht van wind en golven. Tijdens het kitesurfen gaat hij op in het spel met de zee.

‘Kitesurfen is een spel met wind, water en golven. Ik kan genieten van de vrijheid: springen, een golf zoeken of juist ontwijken, een vlak stuk water kiezen om te versnellen, op volle snelheid draaien, of ontspannen een paar rakken varen. En dat alles het liefst onder de zon bij een mooie lucht met witte wolken. Ik vind zo’n dag echt een geschenk.

Pieter Kleingeld: ‘Ik kan genieten van de vrijheid. Dat alles het liefst onder de zon bij een mooie lucht met witte wolken.’

Pieter Kleingeld: ‘Ik kan genieten van de vrijheid. Dat alles het liefst onder de zon bij een mooie lucht met witte wolken.’

Als je een golf surft met lichte druk in je kite voel je je een absolute koning, zeker wanneer je een mooie draai kunt maken. Maar als je kite in de golven terechtkomt of als je op zoek moet naar je board, ben je een totale bedelaar. Voor mij is dat illustratief: wind, stroming en golven zijn net als geld, seks en macht goede dienaren, maar slechte heersers.

Ik vind het weleens jammer dat de Bijbel en Bijbelse liederen vaak negatief zijn over de zee. De zee staat vaak voor chaosmachten en dood. Door op zee te kitesurfen heb ik respect gekregen voor de enorme kracht van de wind en van de golven. Maar wild is niet hetzelfde als chaos. Wild is dat je golven wel mag berijden, maar ze nooit je wil kunt opleggen. De zee laat mij iets ervaren van Gods ongetemde kracht.’

Meest gelezen

Huis op een rots

Huis op een rots

Redactie
  • Redactioneel

Staat er eigenlijk iets spannends op de agenda van de synode? Deze maand komt de synode voor het eerst bij elkaar voor een introductieweekend. Daarna volgen in oktober een bidstond en een opening en vervolgens zijn er 8 vergaderdagen verspreid over november ’26 tot maart ‘27. 56 afgevaardigden hebben de schone taken om een stevige stapel beleidsrapporten door te nemen en daar besluiten over te nemen. 

Lees artikel
Kerknieuws september 2026

Kerknieuws september 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, september 2026. Ds. Hans Riemer, verbonden aan NGK Den Haag-Morgensterkerk heeft het beroep dat de NGK Voorburg-Franse Kerk op hem heeft uitgebracht aangenomen. De gemeente in Voorburg telt ruim 150 leden. Eerder was ds. Riemer predikant van GKv, later NGK, Langerak. 

Lees artikel
Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Hans Schaeffer
  • Opinie

De kerk is Gods werk. Dat is een van de massieve kernovertuigingen van gereformeerde theologie. Zo hoog zet de Heidelbergse Catechismus ook in: ‘Dat de Zoon van God … Zich een gemeente … vergadert, beschermt en onderhoudt. Hij doet dit door zijn Geest en Woord.’ (Zondag 21, v/a 54). Kerk-zijn is voluit Gods werk. Tegelijk is je ervaring soms heel anders. Het is evengoed mensenwerk, met alle spanningen en gedoe die dat oplevert. Precies de spanning tussen Gods werk en mensenwerk maakt kerkvernieuwing als thema urgent. Hoe zit dat? En hoe ziet dat eruit in de praktijk? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief