God in Rome

Jaap van de Kamp | 17 mei 2024
  • Column

In de Italiaanse hoofdstad liepen Naeim en ik een prachtige kerk binnen. Hij is immers katholiek, was onder de indruk van de schilderingen en de geur van wierook. Ik geniet mee, maar voel me snel in deze kerk niet meer thuis. Gebeurt me vaker.

Meestal voel ik zo’n ongemak in kerken die gewijd zijn aan een heilige. Toch loop ik graag door de openstaande deur. Voor de zoveelste keer belanden we in een gesprek, op een bankje in de hoek. Hij stelt een vraag die een tijdje met me meegaat.

Mijn Syrische vriend – voelt meer als een broertje – ken ik al jaren. Ik had nooit gedacht dat ik met hem een weekend naar Rome zou gaan. Toen hij nog in een asielzoekerscentrum woonde, bij mij in de buurt, zag ik hem regelmatig bij de jongensclub. ‘Aan sporten heb ik een hekel, maar gezellig was het wel.’ Naeim kijkt me lachend aan als we het hebben over die tijd. Dat zou de start zijn van onze jarenlange vriendschap, zonder dat we het wisten. We hadden snel contact, maar of dat contact zou blijven, was altijd onzeker. Hij kon zomaar verhuizen, verdwijnen of verplaatst worden door onze overheid.

Nu we allebei werken, ontdekken we graag samen nieuwe plekken. Zo ook Rome. We zien grote groepen mensen de zijbeuk in- en uitgaan. Aan het einde van de ronde door de kerk, waarbij we wel heel veel beelden zien van belangrijke mannen uit het stadsverleden, belanden we op een houten bankje. Het oncomfortabele hout houdt ons niet weg bij een gesprek van een paar uur. ‘Jaap, als je deze kerk zo ziet: zou dit de bedoeling geweest zijn? Zou Jezus hier blij mee zijn?’ Om ons heen worden kaarsjes aangestoken, maar we zien niet wat er gebeurt. Dan volgt een gesprek over wat kerk is, met tradities die voor mij nieuw zijn. Ik ontdek wat heiligheid en rituelen voor hem betekenen en hoe die hem helpen God te vinden. Op de terugweg kopen we nog even wat wierook in een klein winkeltje, terwijl iets verderop in de straat een deur uitnodigend openstaat.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief