‘Ik gun het anderen dat ze net zo vrijmoedig over God durven te praten’

Femke Woertink | 13 december 2024
  • Algemeen
  • Kerk Onderweg

Hoe kun je meer delen van je geloof? Hoe kun je groeien in discipelschap? Op dat soort vragen vind je een antwoord door het tweejarig leer- en doetraject (missionair) discipelschap van Kerkpunt. De kerken in de regio Dordrecht-Gorinchem deden mee aan dit traject, wat leidde tot verschillende projecten binnen kerken in de regio. In NGK De Hoeksteen in Leerdam resulteerde dit in een eigen gemeentetraject. Jeannette Olsman is een van de trekkers van dit traject.  

Toen er drie jaar geleden een oproep in het kerkblad stond voor een discipelschaptraject vanuit Kerkpunt, trok dat meteen de aandacht van Jeannette Olsman. ‘Ik ben normaal niet zo van cursussen, maar toen ik dit zag, dacht ik gelijk: dit is wel wat.’ Olsman appte de dominee voor wat meer informatie en om te kijken of het wat voor haar was. ‘Ik vond het wel spannend, want wat zou ik tegenkomen van mezelf? Zo’n persoonlijk groeitraject hoefde niet direct van mij.’ Ze krabbelde bijna terug, maar haar dominee overtuigde haar om toch in te stappen. ‘Ik was ook kringleider, maar hij zei: “Zie het niet vanuit die rol, maar gun jezelf die groei.”’ Is God bezig mij in mijn hart iets duidelijk te maken?, vroeg Olsman zich af. Ze besloot ‘ja’ te zeggen en ging op zoek naar mensen die ook wilden meedoen. ‘Ik ben onder andere in mijn netwerk flink gaan lobbyen.’ Uiteindelijk kreeg ze een groepje van zeven enthousiaste mensen bij elkaar die samen het traject wilden volgen.

Een traject van twee jaar startte, waarbij Jeanette elke twee weken werd gecoacht door iemand van Kerkpunt. ‘Met de anderen kwamen we elke maand bijeen bij iemand thuis en daar vertelde ik wat er in de coachingsmomenten werd gezegd.’ Van tijd voor God nemen, tot rust, alles kwam voorbij, vertelt Olsman. Maar ook dagelijkse dingen die de groep meemaakte, werden besproken. ‘Daarbij was steeds onze leidraad de vraag: wat wil God hier tegen je zeggen?’ Toen het traject op zijn einde liep, werd de groep gevraagd: hoe nu verder?. ‘We merkten welke veranderingen het ons had gegeven, dus we wilden heel graag dit traject ook doen in onze eigen gemeente in Leerdam’, vervolgt Olsman. ‘We zijn een gemeente die heel goed voor elkaar zorgt, maar we vinden het nog lastig om te praten over het geloof.’ Juist dat leer je bij dit traject, stelt Jeanette. ‘Zo durfde ik nooit voor een groep te staan, dat heb ik echt geleerd in die twee jaar.’

Gemeentetraject

Opnieuw doet Olsman, dit keer samen met de groep, een oproep in de gemeente. Daarop reageren zo’n twintig mensen. ‘Het mooie is dat sommigen meedoen, omdat ze een verandering bij ons merkten. Dat vind ik bijzonder, want iedereen heeft ook vragen als: Hoeveel tijd kost dat? Of, wat moet ik allemaal doen?’ Maar daar gaat het niet om, vindt Olsman. ‘Kijk welke stappen wij hebben gezet, iemand uit mijn groepje durfde eerder niet voor een groep te staan, maar doet nu mee met preeklezen.’

Avond uit

Inmiddels zijn er twee avonden geweest waarop de groep bijeen kwam. Die avonden zien er een beetje hetzelfde uit, vertelt Olsman. ‘We starten met aanbidding en krijgen een introductie op het thema, daarna gaan we met elkaar eten.’ Een heel belangrijk onderdeel, volgens Olsman. ‘Het voelt bijna als een avond uit. Omdat je zo bezig bent met je eigen groei, is het fijn om daarover met anderen door te praten.’ Na het eten worden verschillende onderwerpen uitgediept die te maken hebben met discipelschap, zoals de gaven van de Geest. Na elk onderwerp is er tijd om in groepjes uiteen te gaan. De zeven mensen die het traject eerder volgden, leiden elk een groepje. ‘Dat is fijn, want wij hebben alle informatie al een keer gehoord en ook toegepast. We kunnen het nu doorgeven aan het groepje in Leerdam’, vertelt Olsman. Tegelijkertijd is dat ook wennen, vindt Olsman. ‘Het is anders wanneer je zelf leiding geeft, je geeft meer dan je ontvangt. We willen graag dat het bij iedereen net zo gaat leven als het bij ons heeft gedaan, maar dat weet je niet’, licht ze toe. ‘Je moet het loslaten en Gods Geest zijn werk laten doen, dat is wel een uitdaging.’

Het is een uitdaging om los te laten en Gods Geest te laten werken

Positief effect

Olsman merkt dat het gemeentetraject een positief effect heeft. ‘Bij bijna iedereen die meedoet, merk ik dat ze zich meer openstellen. De deelnemers zijn dankbaar voor de kleine veranderingen die ze merken, dat vind ik mooi om te zien.’ De groep denkt erover na hoe ze de rest van de gemeente erbij kunnen betrekken. ‘Tijdens het Kerkpunttraject deelden we regelmatig iets in het kerkblad of op gemeentevergaderingen om de gemeente te inspireren, misschien gaan we dat nu weer doen.’ Olsman hoopt dat de olievlek zich verder mag verspreiden over de gemeente in Leerdam. ‘Ik gun het anderen dat ze vrijmoedig over God durven te praten’, licht ze toe. ‘Bijvoorbeeld op je werk, eerder sloeg ik dicht als collega’s mij vragen stelden over het geloof. Nu gaat er een schietgebedje omhoog: ‘God dit is een moment om te getuigen, wilt U mij helpen?’ En God helpt vaak, ervaart Olsman. ‘Dat is wat ik heb geleerd in dit traject en anderen ook zo gun.’

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief