Column: Nymfa

Roel Kuiper | 12 december 2015
  • Column

Details kunnen veelzeggend zijn. In Kolossenzen 4 doet Paulus de groeten aan veel mensen, ook aan ‘Nymfa en de gemeente die bij haar thuis samenkomt’ (4:15). Oudere vertalingen lezen hier ‘Nymfas en de gemeente die in zijn huis is’. Kennelijk hebben tegenwoordige vertalers ontdekt dat de persoon die Paulus hier bedoelt een vrouw is. Zij had dus een gemeente aan huis.

In het Nieuwe Testament zijn er meer vrouwen met een huisgemeente. Priscilla bijvoorbeeld, samen met Aquila. En dan zijn er nog Lydia, Phebe en Junia met hun activiteiten in en voor de gemeente. Paulus is dankbaar voor al deze medearbeidsters. Het evangelie heeft hen aangeraakt en hun deze positie gegeven.

Waarom zeggen oudere vertalingen Nymfas in plaats van Nymfa? Konden toenmalige vertalers zich niet voorstellen dat vrouwen een huisgemeente in stand hielden? Ik weet het niet. Dit detail relativeert in elk geval het spreken over een ‘nieuwe hermeneutiek’ als het gaat over de rol van vrouwen in de kerk. Als er een nieuwe hermeneutiek is, dan is er ook een oude. Beslissend moet zijn wat de Bijbel ons te zeggen heeft.

Het vorige nummer van OnderWeg meldde dat zusterkerken in Canada de GKv en ook de TU in Kampen verwijten maken over het gezag van de Bijbel. Jammer. Tegen hen zou ik willen zeggen: ons enige verlangen is te luisteren naar wat het Woord van God ons vandaag te zeggen heeft, ook als het gaat over de dienst van mannen en vrouwen in de gemeente. Het hoort bij de vrijgemaakte traditie om nieuwe inzichten te winnen uit de Schrift. Dat is ons ‘huiswerk’, tot opbouw van elkaar en de gemeente.

Dat ene detail over Nymfa die ooit Nymfas heette, beslecht natuurlijk niet de discussie over man en vrouw en ambt. Maar het laat wel zien dat de oudere hermeneutiek de discussie misschien harder gemaakt heeft dan nodig is. Paulus beschrijft de terugkeer van de situatie zoals God die bedoeld heeft: mannen en vrouwen vullen elkaar aan en werken samen in het koninkrijk van God. Het is niet of-of, maar en-en.

Over de auteur
Roel Kuiper

Roel Kuiper is hoogleraar Onderwijs en Identiteit aan de Theologische Universiteit Utrecht en oud-senator van de ChristenUnie. 

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief