Column: Het einde der tijden

Eline de Boo | 18 februari 2017
  • Column

Als we met iemand over het geloof spreken, is de eindtijd wellicht niet het eerste onderwerp dat ter sprake komt. Al is het wel actueel: ‘Dankzij president VS is Apocalyps weer wat dichterbij’ kopten de kranten. Niet weer Trump, hoor ik u denken. Die man veroorzaakt al genoeg stress. Ik ben het met u eens.

Waar ik hoopte dat de Amerikaanse soep niet zo heet gegeten zou worden als hij tijdens Trumps campagne opgediend werd, branden veel mensen zich er nu al aan, denk maar aan Mexicanen of vluchtelingen. Meteen stelden Amerikaanse atoomwetenschappers de doemdagklok bij. Door Trump is de wereld een stapje dichterbij een catastrofale ramp, vrezen ze. Het is tweeënhalf voor twaalf.

Meteen stelden Amerikaanse atoomwetenschappers
de doemdagklok bij

Voelt u dat ook zo? Alle tumult ver weg en dichtbij kan het gevoel geven dat we geen controle op het grotere geheel hebben. Alsof de dingen uit de hand lopen en we verlegen ‘ik stond erbij en ik keek ernaar’ meezingen. Dat het einde dichterbij komt, is niets nieuws. De Bijbel is er duidelijk over. Maar als iemand die opgroeide in een zonnige tijd van vrede en welvaart, zie ik nu donkere en dreigende wolken samenpakken. Ik kan schuilen onder mijn geloofsparaplu, die mijn Vader stevig vastheeft, of ik kan op pad gaan en anderen paraplu’s aanreiken. Dan moet ik rennen, want de helse bui kan elk moment losbreken – of voorlopig overwaaien.

Wat doet het gevoel van urgentie met ons? Verlamt het ons of stimuleert het ons om naar de ander om te zien? Je verlamd voelen hoeft niet, omdat we bij God geborgen zijn en daardoor enige ontspanning mogen ervaren. De tweede optie is die van het evangelie: omzien naar elkaar en de aarde in de naam van Jezus. Niet als missionair correct gedrag omdat de eeuwigheid zich aandient en er zo veel mogelijk zieltjes gered moeten worden, maar gewoon opkomen voor de ander in het hier en nu. Tegen het egoïsme, voor gerechtigheid. Dat is gelijk een beter beginpunt voor een gesprek over het geloof dan het einde der tijden.

Over de auteur
Eline de Boo

Eline de Boo is schrijfster met een missionaire roeping.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief