Handoplegging door ouderlingen

Praktijkcentrum | 14 maart 2020
  • Praktijklokaal

Het is altijd een bijzonder moment bij de bevestiging van een predikant: de handoplegging. De nieuwe dominee knielt, de aanwezige predikanten komen naar voren en leggen de handen op, als teken van de heilige Geest. Althans, zo ging het meestal. In de NGK is al lang gebruikelijk dat ook ouderlingen en soms ook niet-kerkenraadsleden aan de handoplegging deelnemen. En ook in de GKv groeit een andere praktijk.

In Zwolle-West (GKv) deden bij de bevestiging van dominee Simon van der Lugt ook de ouderlingen mee, op voorstel van hun scriba, de emeritus predikant Tjeerd de Boer, De Boer: ‘Ik ben in 2013 zelf door de plaatselijke oudsten en collega’s ingezegend, met handoplegging. Al was het mijn zevende gemeente, het voelde goed!’ In die handoplegging ervoer hij de aanwezigheid van de Heer: ‘Heer, U bent altijd bij mij, U legt uw handen op mij.’ Na zijn vertrek uit Bergen op Zoom ging hij wonen in Zwolle en maakte daar eerst de bevestiging van Chiel Vleesenbeek mee. De ouderlingen namen toen niet deel aan de handoplegging. Daarom deed hij de suggestie om bij de bevestiging van dominee van der Lugt de ouderlingen te betrekken. Dat vind je namelijk ook al in de Bijbel: 1 Timoteüs 4: 14 waar het gaat over handoplegging door de raad van oudsten.

Handoplegging is binnen de GKv lang beperkt geweest tot de bevestigende predikant. De uitbreiding past bij de groeiende aandacht voor rituelen in de kerk. De Boer: ‘Is de lichamelijkheid onder gereformeerden niet verwaarloosd? Een bruidspaar, een jongere die belijdenis doet en een nieuwe ambtsdrager worden ingezegend. Dan mag je als voorganger een hand op zijn hoofd of haar schouder leggen om die gewichtige woorden te onderstrepen. Dat doe je toch ook aan het einde van de dienst? Gods zegen geef je mee, al is het – noodgedwongen – per afstandsbediening.’

Neem een gratis Proefabonnement op magazine OnderWeg.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief