Stimulans: Levenslessen, pastoraat,

Jannet de Jong | 30 januari 2021
  • Stimulans

Lees-, kijk- en luistertips voor geloofs- en gemeenteopbouw.

40 dagen levenslessen van Jezus

hier&nu_headerOp 17 februari begint de veertigdagentijd. Voor velen een periode van bezinning, al dan niet samen met de gemeente. In een periode van samenkomsten op afstand is het meer dan ooit een persoonlijke uitdaging om vorm te geven aan het leven met Jezus. Voor het derde jaar op rij nodigen onder andere De Verre Naasten, Lume en het Diaconaal en Missionair Steunpunt je uit om mee te doen aan 40 dagen hier en nu.

Onder het motto ‘verbind je dagelijks leven met Gods wereld’ word je met een programma over de levenslessen van Jezus uitgedaagd om Hem op zijn weg van liefde te volgen. De inhoud van het programma is afwisselend: een tekst, een lied of gebed, maar ook korte overdenkingen en vragen. Oefen jezelf om, in het voetspoor van Jezus, zegenend eropuit te gaan, om eenvoudig en genereus te leven en jezelf steeds weer naar Hem toe te keren en te rusten in zijn liefde. Ook kun je als kring, catechesegroep of kerkenraad meedoen en elkaar via een appgroep aan te moedigen. Meer informatie op 40dagenhierennu.nl.


Pastoraal werk

070227 stimulans beeld2Er zijn in iedere gemeente vele broers en zussen met een psychische aandoening. Denk aan autisme, een eetstoornis maar ook schizofrenie of een seksuele stoornis. Niet iedereen wordt daar ernstig door belemmerd, tegelijk krijgt ook niet iedereen de erkenning en steun die hij/zij nodig heeft. Voor wie bij zijn of haar pastorale taken mensen met een psychische aandoening ontmoet, is onder leiding van Hanneke Schaap-Jonker (Kennisinstituut Christelijke ggz, VU) nu een handboek geschreven.

Het boek, dat verscheen bij KokBoekencentrum, wil informerend zijn en helpen bij de voorbereiding en aanpak van het pastorale werk voor diverse doelgroepen. De meest voorkomende aandoeningen worden besproken, met daarbij onder andere aandacht voor samenhang met geloof en geloofsbeleving, doorwerking in het pastorale contact en de do’s en don’ts voor de pastor.


When they see us

070227 stimulans beeld3Wat is de impact van vooroordelen? Een van de meest schrijnende voorbeelden is verfilmd in de Netflix-serie When they see us (2019). Vijf tieners, op het verkeerde moment op de verkeerde plaats: Central Park, New York. Zij zijn niet blank, de vrouw die op die avond werd verkracht is dat wel. De dader weet te ontkomen en door een bizarre samenloop van omstandigheden worden de jongens aangehouden, verhoord, berecht en schuldig verklaard. Hun jaren in de (jeugd)gevangenis zitten ze helemaal uit, in 2002 wordt hun veroordeling ongedaan gemaakt. De werkelijke dader (hij bekent, zijn DNA matcht) wordt niet veroordeeld, de zaak is dan al verjaard.

De vierdelige serie vertelt het verhaal vanaf de eerste minuut tot de impact die veroordeling en opsluiting op het leven van de verdachten heeft gehad. Opvallend: de schrijver van de serie raadt je aan om niet te bingewatchen, de meeste kijkers hebben het hard nodig om even op adem te komen en hun emoties tot bedaren te brengen. Te zien via Netflix.

Afscheid en welkom
Op 1 januari nam Debbie de Jong afscheid van de redactie van OnderWeg. De redactie dankt haar hartelijk voor haar jarenlange inzet voor OnderWeg. We zijn blij met haar opvolger Jannet de Jong, die vanaf nu de rubriek Stimulans verzorgt en ook ander redactiewerk verricht. Jannet de Jong is adviseur bij het Praktijkcentrum.

Over de auteur
Jannet de Jong

Jannet de Jong werkt voor het Praktijkcentrum.

Meest gelezen

Gods blik op migratie

Gods blik op migratie

Koert van Bekkum
  • Column

En weer was er gedoe in Ter Apel. Houdt het dan nooit op? Nee, zolang de volken woeden – elders door oorlog en uitzichtloosheid, of hier met verzet tegen asiel als electoraal verdienmodel – zijn we er niet vanaf. Gelukkig beschikken Bijbellezers in Genesis 10 over een breder perspectief op geopolitieke verschuivingen en migratie. Deze ‘volkerentafel’ vertelt over de afstammelingen van Noachs zonen, Sem, Cham en Jafet. Nu is Genesis 10 vaak gebruikt voor een nogal statisch beeld van landen en volken. God lijkt ieder volk immers een vaste plek te geven. En inderdaad biedt het geslachtsregister een soort wereldkaart. Maar de tekst doet meer, er zit beweging in.

Lees artikel
Begin van Genesis – geschiedenis?

Begin van Genesis – geschiedenis?

Mark Janssens
  • Opinie

Ik geloof dat het begin van de Bijbel fundamenteel is. Niet voor niets opent de Bijbel met deze hoofdstukken. Is het begin van de Bijbel geschiedenis in onze westerse zin verstaan? Dat is de vraag in het artikel van collega Ulbe van der Meer (‘De slang heeft niet gesproken’, Onderweg, mei 2026) en de reacties daarop in het nummer van juli 2026. Waarbij geschiedenis vooral betrekking heeft op feiten en concrete gebeurtenissen. Dan kun je aan de ene kant of aan de andere kant uitkomen, al dan niet met voorzichtigheid en nuances. 

Lees artikel
Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
De mythe van de schuldige omstander?

De mythe van de schuldige omstander?

Louren Blijdorp
  • Boekbespreking

De Breepleinkerk in Rotterdam siert de cover van het indrukwekkende boek van Geert Hovingh. In die kerk verborgen de latere Kamper ethicus dr. Gerrit Brillenburg Wurth en zijn vrouw Gerda van Leeuwen samen met kostersechtpaar Jacobus en Annigje de Mars-Ouwens, 34 maanden lang zeven joodse onderduikers. Een van hen werd geboren tijdens de onderduik, in de kosterswoning. Het is een van de bijna onuitputtelijke hoeveelheid verhalen die Hovingh op tafel heeft gelegd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief