Serie veranderd Godsbeeld: Tjeerd van der Vaart

OnderWeg | 31 oktober 2015
  • Interview
  • Thema-artikelen

Wat we meemaken in ons leven bepaalt mede ons beeld van God. Drie mensen vertellen over hun ervaring met God. Dit is het verhaal van Tjeerd van der Vaart.

Tjeerd van der Vaart: ‘In gesprekken met verslaafden en prostituees voel ik de liefde die God in Jezus voor hen heeft.’

Tjeerd van der Vaart: ‘In gesprekken met verslaafden en prostituees voel ik de liefde die God in Jezus voor hen heeft.’

Ik was als kind niet zo’n lieverdje. Misschien doordat ik opgroeide in een groot gezin, met een moeder die veel ziek was en een vader die altijd erg druk was met zijn werk en met de kerk. Ik werd onverschillig en deed alles wat God verboden had. Er zijn veel dingen gebeurd waar ik nu spijt van heb. Ik liep uiteindelijk vast door de drank. Ik verziekte mijn eigen leven en dat van anderen. Vooral van de mensen die me zo lief waren, mijn vrouw en mijn kinderen.

Toen werd ik een keer meegenomen naar Zwolle, naar één van de bijeenkomsten van Gods Geest Werkt. Daar gebeurde veel. Gods Geest werkte echt in mij, ik leerde echt bidden. Ik zag mijn fouten en wat ik had aangericht. Ik besefte dat spijt niet genoeg is, maar dat ik het ook moest uitspreken.

Ik deed mee aan een Alphacursus en raakte betrokken bij de kerkdiensten in de gevangenis in Veenhuizen. Daar voelde ik me op mijn plek: ik ben geen haar beter dan de mannen daar. Andere vrijwilligers dachten in het begin dat ik een gedetineerde was: ‘Hoe lang moet u hier nog blijven?’ Tot hun verbazing zei ik dan: ‘Ik ga zo ook weer naar buiten.’

Zes jaar lang mocht ik daar op zondagmorgen de diensten meemaken en met de gedetineerden praten. Ze vertelden ongelooflijke verhalen, intriest. Maar juist daar merkte ik Gods liefde, zijn bewogenheid. Als ik een omhelzing van een moordenaar kreeg, zag en ervoer ik Gods liefde. Dat maakte mij klein en stil.

Ik ben nu 61 jaar en naarmate ik ouder word, wordt God steeds belangrijker in mijn leven.

Door lichamelijke en psychische klachten moest ik veranderen van werk. Ik was vuilnisman. Het was dus mijn werk de rommel van anderen op te ruimen. Dat is dienend werk en daarin mocht ik ook iets van Jezus laten zien: Hij ruimt telkens weer al onze rommel op.

Als vuilnisman kwam ik in contact met allerlei mensen: dronkaards, verslaafden, zwervers, prostituees. In gesprekken met hen voel ik de liefde die God in Jezus voor hen heeft.

Ik durf niet altijd over Hem te vertellen, ik ben van nature erg onzeker. Op een keer stond ik met een prostituee te praten en ik zei dat ik weer aan het werk moest van mijn baas. Zij antwoordde: ‘Ik heb geen baas, alleen God is mijn baas.’ Toen voelde ik me beschaamd, want door haar liet God mij zien dat Hij ook daar was. Zijn liefde is niet veroordelend en terechtwijzend, maar liefdevol aanwezig.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief