Profiel voor de eredienst in de GKv Enschede-Zuid

Praktijkcentrum | 10 juni 2017
  • Praktijklokaal

Wie op Facebook de GKv Enschede-Zuid volgt, kan al op zaterdag de playlist van de dienst van de zondag erop bekijken en via YouTube beluisteren. In de kerkelijke taal heet zo’n playlist liturgie, maar dat woord wordt niet gebruikt. Uit de bekendmaking van de playlist vooraf is te merken dat in Enschede gezocht wordt naar betrokkenheid van de kerkgangers: door het tonen van de playlist is het mogelijk om jezelf onbekende liederen al vooraf eigen te maken.

De afspeellijsten zijn te vinden op het YouTubekanaal van de GKv Enschede-Zuid.

De afspeellijsten zijn te vinden op het YouTubekanaal van de GKv Enschede-Zuid.

Die betrokkenheid blijkt ook uit de manier waarop een kerkdienst wordt voorbereid. Er is een liturg, die samen met een voorbereidingsteam de liturgie samenstelt. In dit team praat ook de predikant mee. Het voorbereidingsteam bestaat uit wisselende leden: de gastheer of gastvrouw die per week wisselt, een coördinator en nog enkele leden.

Op die manier wordt in Enschede-Zuid gewerkt aan ‘een passende, samenhangende en uitgebalanceerde liturgie. Alle onderdelen dragen bij aan het vieren van het geloof door toerusting, ontmoeting, bemoediging en lofprijzing. De leefregels van God – de tien geboden of andere gedeelten uit de Bijbel – kunnen een plaats krijgen in de eredienst, in de vorm van een Bijbellezing, een lied, een gedicht of in nog een andere vorm. Er is geen standaard format in de liturgie, de samenkomsten zijn veelvormig’, aldus het opgestelde profiel.

Het veelvormige zit ook in getuigenissen, gedichten, muziek, film en drama die een plaats kunnen krijgen in de dienst. De aanwezigen worden stap voor stap meegenomen in de dienst, die een uitnodigend karakter moet hebben. Dat betekent volgens het profiel ‘laagdrempelig, gastvrij, veilig, warm en ontspannen. Er is veel ruimte voor ontmoeting in en rond de samenkomst.’

Dit liturgisch profiel is onderdeel van een breed uitgewerkt profiel van de gemeente, waarin de GKv Enschede-Zuid zegt ‘het goede nieuws te willen delen met de mensen in de stad en met de komende generaties’.

Webtip
Kerkdienst bijwonen of naluisteren? Zie www.enschede-zuid.nl.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief