Stimulans: Liefde, pastoraat en een app

Heleen Sytsma-van Loo | 10 juni 2017
  • Stimulans

De rubriek Stimulans haalt uit het enorme aanbod aan toerustingsmateriaal op geloofsgebied elke keer een aantal krenten uit de pap. Deze keer aandacht voor liefde, pastoraat en een nieuwe app.

God van de liefde

031218 Stimulans foto 1‘Er zijn maar weinig woorden die zo uiteenlopend geïnterpreteerd kunnen worden als “God” en “liefde”’, schrijft Tomáš Halík in zijn nieuwste boek, Ik wil dat jij bent. Over de God van de liefde (uitgegeven bij Boekencentrum). Daarin wil hij graag ‘laten zien dat we in deze tijd waarin een bepaald type religie op sterven na dood is, pas in de diepe menselijke ervaring van de liefde de betekenis van het woord “God” echt volledig kunnen begrijpen.’ Met deze woorden uit zijn ‘Woord van de schrijver aan de lezer’ zet Halík de toon voor het boek, waarin hij waarschuwt voor te stellig spreken over God, omdat we Hem daarmee al gauw te menselijk maken.

Ook dit derde boek van de Tsjechische priester en hoogleraar filosofie en sociologie is bedoeld als dialoog tussen geloof en ongeloof, ‘een dialoog die vele, vele mensen vanbinnen voeren’ (p. 19). Slotsom van het boek is dat onze liefde voor God vooral tot uitdrukking zal moeten komen in onze liefde voor andere mensen.


Gebroken leven

031218 Stimulans foto 2Ook over de liefde gaat het nieuwe boek van de Canadese schrijfster Ann Voskamp, bekend van Duizendmaal dank. Haar nieuwe boek is getiteld Gebroken leven. De uitdagende weg naar overvloed. ‘Dit is een boek voor wie liefheeft en wie lijdt. En kunnen we ooit liefhebben zonder te lijden?’, schrijft uitgever Van Wijnen in de aankondiging op zijn website. En middels een filmpje op YouTube introduceert hij het boek: ‘Het leven kan zo zwaar zijn. Je kunt je zo leeg voelen. Er kan zo veel kapot zijn. Hoe kom je daar uit?’

De ontdekking van Voskamp is dat gebrokenheid ons dichter bij God en bij elkaar brengt: door lijden tot heerlijkheid, de weg van Jezus. ‘Dan hoeven we ons niet meer voor elkaar te verstoppen, maar worden we een gemeenschap van gebroken mensen, die dan ook gevende mensen kunnen worden’, aldus Voskamp in de weergave van Van Wijnen. Philip Yancey noemt het boek ‘Rijk. Schurend. Intens kwetsbaar.’


Videolessen over pastoraat

031218 Stimulans foto 3aPastoraat is God ter sprake brengen, en op die manier de verbinding zoeken tussen geloof en het alledaagse leven. Dat gebeurt niet alleen in pastorale gesprekken die geleid worden door professionals en ouderlingen, maar ook tussen gelovigen onderling. In feite heeft iedereen dus met pastoraat te maken. Maar hoe breng je God ter sprake? Wat is het pastorale abc? Wat is het verschil tussen pastoraat en hulpverlening?

In een gratis videoles (het eerste deel uit een serie van vier, duur ongeveer twintig minuten) op de website www.weetwatjegelooft.nl/les/wat-is-pastoraat wordt niet alleen de theorie uitgelegd, maar krijg je ook een livegesprek te zien tussen een pastor en een pastorant. Op de genoemde website is de cursus te vinden, maar er staan ook verwerkingsvragen en tips voor verdere verdieping, waaronder een interview met docent Willem van der Horst. Voor de andere drie delen van de cursus moet overigens wel betaald worden. Aanvullend is ook nog training op locatie mogelijk.


App voor lokale kerken

031218 Stimulans foto 4Chrch is een nieuwe, gratis app voor kerken, en bevat een ‘smoelenboek’, oppasrooster en collectefunctie. De app is door Peter Arends uit de Noorderkerk in Amsterdam ontwikkeld. Chrch is een veilig en besloten sociaal platform, speciaal gemaakt voor lokale kerken. Alles wat je vroeger zou publiceren in een gemeenteboekje en in het kerkblad is geïntegreerd in deze app.

De app is zo in te richten dat hij helemaal bij jouw gemeente past. Je kunt de onderdelen kiezen die je wilt gebruiken en je eigen logo en kleuren instellen. Er is ook een mogelijkheid tot het afschermen van onderdelen, waar je dus alleen via een wachtwoord bijkomt. De collectefunctie van de app werkt met een tegoed dat je gratis kunt opwaarderen via iDeal. Op www.chrch.nl kun je meer lezen over de mogelijkheden. Op 16 september vindt er voor geïnteresseerden een chrch-dag plaats.

Over de auteur
Heleen Sytsma-van Loo

Heleen Sytsma-van Loo is neerlandicus en redacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief