Themaprediking in opkomst

Praktijkcentrum | 5 augustus 2017
  • Praktijklokaal

Naast de gewone tekstpreken en de catechismuspreken ontstaat er een nieuwe categorie: preken over een actueel onderwerp, waarbij de predikant daar uiteraard het licht vanuit de Bijbel op laat vallen. Dat kan op diverse manieren.

Verder leven er vragen over het ontstaan van de Bijbel, over dinosaurussen, en over allerlei actuele onderwerpen.

Verder leven er vragen over het ontstaan van de Bijbel, over dinosaurussen, en over allerlei actuele onderwerpen.

De GKv Schildwolde wil een goede invulling geven aan de middagdiensten en brengt dat als volgt onder woorden: ‘De kerkenraad streeft ernaar dat de middagdienst zo veel mogelijk wordt ingevuld als thematische dienst, waarbij een onderdeel van de christelijke leer, de omgang met de Heer, een christelijke visie op actuele vraagstukken of het christelijk (samen)leven aan de orde kan komen, uiteraard met de Bijbel als bron en norm en Jezus Christus als centrum.’

De catechismusprediking staat voorop en ook gastpredikanten krijgen het verzoek om de zondag die aan de beurt is te behandelen. Is daarover geen geschikte preek beschikbaar, dan is er een lijst met keuzeonderwerpen die door de gemeente zelf is opgesteld. Eventueel kan er contact geregeld worden tussen de gastpredikant en de mensen die het onderwerp hebben aangedragen: wat bedoelen ze er precies mee? De lijst bevat heel uiteenlopende onderwerpen. Opvallend is dat er veel vraag is naar onderwerpen die te maken hebben met de Bijbel zelf en de uitleg daarvan. Een paar voorbeelden:

  • De historiciteit van de Bijbel voor het voetlicht brengen. Met als doel om zekerder te worden en daardoor te kunnen getuigen van de waarheid en betrouwbaarheid van de Bijbel.
  • De geweldsverhalen in de Bijbel roepen steeds meer vragen op. Kan zo’n verhaal eens goed worden uitgelegd?
  • Er zijn veel Bijbelvertalingen. Veel mensen gebruiken de Bijbel in Gewone Taal. Wat zijn de voor- en nadelen daarvan?
  • Moslims hebben een ‘boekgeloof’. Maar wij spreken toch ook over de heilige Schrift en het Woord van God? Is er op dit punt verschil?

Verder leven er vragen over het ontstaan van de Bijbel, over dinosaurussen, en over allerlei actuele onderwerpen. Coördinator David van Dijk: ‘We hadden laatst een preek over abortus en één over het levenseinde en de huidige discussie daarover.

Daarvoor was veel waardering.’ Predikanten worden veertien dagen van tevoren op de hoogte gesteld van de themawensen, maar ze kunnen ook zelf een onderwerp meenemen.

In de GKv Barendrecht-Pernis-Albrandswaard worden thema’s aan de orde gesteld in zogenoemde combidiensten: gecombineerde morgen- en middagdiensten, waarin ruimte is voor reactie en interactie. Ds. Dirk Jan van Diggele zal zo’n dienst gebruiken om met de gemeente door te praten over de invulling van de zondag. Maar ook andere thema’s kunnen aan de orde komen. De kerkenraad heeft van tevoren zelf al over het betreffende thema gesproken.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief