Stimulans: Pastoraat, armoede en Kliederkerk

Heleen Sytsma-van Loo | 9 december 2017
  • Stimulans

De rubriek Stimulans haalt uit het enorme aanbod aan toerustingsmateriaal op geloofsgebied elke keer een aantal krenten uit de pap. Deze keer aandacht voor onder meer pastoraat, armoede en de Kliederkerk.

Gereedschap voor pastoraat

Goed gereedschap is het halve werk-omslagKees van der Kooi is hoogleraar systematische theologie aan de VU en zijn vrouw Margriet werkt als geestelijk verzorger in diverse ziekenhuizen in de regio Amsterdam. Ze bundelden beroepsmatig hun krachten en schreven een boek over de rol van theologie bij de begeleiding van mensen met levensvragen. Het boek heet Goed gereedschap is het halve werk. De urgentie van theologie in pastoraat en zielzorg en is uitgegeven bij Boekencentrum.

Verhalen van pastorale ontmoetingen worden in dit boek gecombineerd met een inhoudelijke theologische reflectie. Aan de hand van ervaringen in een ziekenhuis gaan de auteurs na welke rol de theologie vervult in pastoraat, geestelijke verzorging en coaching, en omgekeerd, hoe ontmoetingen inwerken op de theologie. Het boek kan mensen die werkzaam zijn in pastoraat een theologisch kader geven voor hun werk en hen helpen te reflecteren op hun rol als pastor. Op 10 januari 2018 wordt aan deze materie ter gelegenheid van de verschijning van dit boek een studiedag gewijd. Meer informatie daarover is te vinden op www.boekencentrum.nl/nieuws/uitnodigingstudiedag.html.


Tegen armoede

Het Knooppunt Kerken en Armoede is een breed samenwerkingsverband van protestantse en katholieke kerken (zie www.knooppuntkerkenenarmoede.nl). In november heeft dat platform een handreiking uitgebracht voor diaconale organisaties die zich inzetten tegen armoede in Nederland. De titel van deze brochure is ‘Samen tegen armoede’.

In veel plaatselijke kerken zijn vrijwilligers bezig om mensen die financieel in de knel zijn geraakt bij te staan met raad en daad. Het Knooppunt Kerken en Armoede constateerde dat er bij die vrijwilligers en vrijwilligersorganisaties behoefte is om alle aspecten die daarbij komen kijken eens op een rijtje gezet te krijgen. Te denken valt aan: hoe ziet armoede in Nederland eruit, op welke manieren kun je hulp verlenen en met welke houding doe je dat, hoe kunnen kerken zich beter bewust worden van armoedeproblematiek, enzovoort.

De brochure kan voor 5 euro in papieren versie worden besteld, maar kan ook gratis worden gedownload via genoemde website en via de website van het Diaconaal Steunpunt, dat ook bij het platform is aangesloten.


Terugkijken op de jaren zestig

032218 Stimulans foto 3Nu de NGK en de GKv op weg zijn naar één gezamenlijk kerkverband wordt de geschiedenis niet teruggedraaid; wat er in de jaren zestig van de vorige eeuw is gebeurd, kan in onze tijd wel worden hersteld, maar niet ongedaan worden gemaakt. Wat heeft zich in die tijd nu feitelijk afgespeeld en hoe kijken we daar ruim vijftig jaar later op terug?

Het kennisplatform ‘Weet wat je gelooft’ (www.weetwatjegelooft.nl) biedt een serie videolessen aan waarin je alle referaten kunt terugzien en -luisteren die vorig jaar gehouden zijn op een congres in Kampen over dit onderwerp. Op dit congres, ‘Een steen op de maag. Vijftig jaar scheuring in de vrijgemaakte kerken’, is getracht de feitelijke toedracht van de scheuring helder te krijgen en te duiden. Vanuit allerlei invalshoeken probeerden tien theologen en historici licht te werpen op de kerkelijke ontwikkelingen van de jaren zestig. Om de tien lessen te kunnen zien, moet je wel een betaald abonnement hebben of nemen.


Kliederen met kerst

032218 Stimulans foto 4Kliederkerk is een missionaire vorm van kerk zijn. Hoewel het concept bedoeld is om met mensen van alle leeftijden op een creatieve manier de betekenis van Bijbelverhalen te ontdekken, oefent het vooral aantrekkingskracht uit op gezinnen met kinderen. Het idee is enkele jaren geleden overgewaaid uit Groot-Brittannië (zie www.messychurch.org.uk) en heeft inmiddels op enkele tientallen plaatsen in Nederland navolging gekregen. De drie pijlers zijn samen ontdekken, samen vieren en samen delen.

Je kunt er meer over lezen op www.kliederkerk.nl. Daar kun je onder andere een handleiding vinden die je helpt om zelf een Kliederkerk op te zetten. Jongerenorganisatie JOP van de Protestantse Kerk in Nederland heeft materiaal ontwikkeld voor kerst om samen eens te proeven wat het concept inhoudt. De ideeën voor Kliederkerst zijn te downloaden via www.jop.nl/werkvormen/kliederkerst-viering.

Over de auteur
Heleen Sytsma-van Loo

Heleen Sytsma-van Loo is neerlandicus en redacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief