Column: Bonustijd

Eline de Boo | 20 januari 2018
  • Column

‘Ik vind het eigenlijk wel gezellig’, zei haar zachte, schorre stemmetje en haar waterige ogen keken me melancholisch aan. Zieke nummer zeven van ons gezin in de kerstvakantie. Ik was zelf nummer twee en toen ik opgekrabbeld was, vulde ik mijn dagen met het verplegen van andere grieppatiënten. Gezellig?! IJlde ze, mijn lieve meisje met haar vuurrode wangen?

Na maanden buffelen was daar eindelijk de vakantie die ik helemaal vol gepland had met leuke dingen: bezoekjes aan familie, musea, ons lievelingsrestaurant, Ikea, enzovoort. Maar we zaten elke dag thuis met zieken. Er werden meer paracetamoltabletten gegeten dan kerstkransjes. Meer bladzijden gelezen dan kilometers gereden. Meer geslapen dan wakker geweest. Meer pyjama’s gewassen dan gewone kleding. Het kostte mijn onrustige ziel anderhalve week om zich over te geven aan deze slome modus. Ik had soms meer medelijden met mezelf dan met de koortsige zieken in huis, alleen maar omdat ik niet gedaan kreeg wat ik me voorgenomen had.

Er werden meer paracetamoltabletten gegeten dan kerstkransjes

Weet u nog hoe het eerder in december zo sneeuwde en Nederland (inclusief ikzelf, afhankelijk van mijn fiets) logistiek stilstond? Toen werd ik bevangen door een soortgelijke frustratie omdat ik niet kon doen wat ik gepland had. Als wondermiddel uit de hemel las ik in die dagen de verrassende woorden van Jobs vriend: ‘Als Gods stem klinkt, gebeuren er wonderen. God doet wonderen die wij niet begrijpen. Hij zegt tegen de sneeuw: “Val op de aarde” (…) Dan moeten de mensen stoppen met hun werk, dan weet iedereen hoe machtig God is’ (Job 37:5-7 BGT).

God gebruikt het weer om mensen stil te zetten. Misschien dan ook wel deze niet-levensbedreigende griepjes? De Bijbeltekst noemt het een wonder, maar wij zien het eerder zien als een interruptie, een onderbreking. We zien het als een beperking, niet als een kans. Om even te mogen stoppen. Om rust te nemen en te genieten van bonustijd met ons gezin. Hoe hardleers ben ik, als ik twee keer binnen een maand geïnterrumpeerd wordt en nog niet door heb dat een winterstop een zegen is? Gelukkig wees mijn gezellige meisje me erop.

Over de auteur
Eline de Boo

Eline de Boo is schrijfster met een missionaire roeping.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief