Column: Dikke Ik

Maarten Verkerk | 26 juni 2021
  • Column

De humanistische filosoof Harry Kunneman heeft een scherpe beschrijving gegeven van de huidige tijdgeest. Hij introduceert de term ‘Dikke Ik’ om uit te drukken dat we steeds individualistischer worden en onszelf steeds belangrijker gaan vinden. Daarmee komt het ‘samen’ van de samenleving in het geding: het wordt steeds moeilijker voor Dikke Ikken om echte relaties met elkaar aan te gaan.

De tijdgeest van het Dikke Ik komt sterk naar voren in e-mails die ik over de coronawetten krijg. De teneur van veel mails is: u moet naar mij luisteren en u moet tegen stemmen. Een mail sprong eruit. Die begon met de vraag of ik een Mengele of een Nightingale, een antichrist of een christen was. De suggestie was duidelijk: als je voor coronawetten stemt dan behoor je tot de eerste categorie.

‘Uw antwoord is heel belangrijk voor mij’

Op de een of andere manier trok deze mail mijn aandacht. Ik reageerde, er ontstond een mail discussie en ook de toon veranderde. De laatste zin van de laatste mail die ik kreeg ontroerde me: ‘Uw antwoord is heel belangrijk voor mij.’ Met andere woorden, achter de minder fijngevoelige vragen ging een diepe wens schuil om gehoord te worden en een eerlijk antwoord te krijgen.

Boosheid komen we overal tegen. In de kerk, in de politiek en in de samenleving. Het zou wel eens kunnen zijn dat het bovenstaande verhaal leert dat er meer aan de hand is dan alleen het uiten van ongenoegen over bepaalde besluiten. Dat we aanlopen tegen het fundamentele gegeven dat we eigenlijk alleen mens kunnen zijn samen met anderen. En dat achter al die boosheid en verontwaardiging een diep verlangen schuilgaat om er niet alleen voor te staan, om moeiten met anderen te delen en serieus genomen te worden. Zou het kunnen zijn – ik houd het maar even dicht bij mezelf – dat ik ook zo door de tijdgeest beïnvloed ben dat ik dat diepe verlangen niet echt meer hoor?

Over de auteur
Maarten Verkerk

Maarten Verkerk is onder meer bijzonder hoogleraar filosofie aan de TU Eindhoven en de Universiteit Maastricht.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief