Stimulans: Openbaringen, spanning, oefenruimte

Jannet de Jong | 8 januari 2022
  • Stimulans

Lees-, kijk- en luistertips voor geloofs- en gemeenteopbouw.

Openbaringen verhelderd

Theoloog Age Romkes schreef Alles wordt nieuw. Dit boek is een hervertelling van het boek Openbaring in hedendaags Nederlands. Maar het is ook een bijbelstudieboek dat je zowel voor jezelf als in de kleine groep kunt gebruiken. De auteur leest Openbaring niet als een set voorspellingen voor de eindtijd, maar als uitnodiging om jouw wereld met die van God in verband te brengen en om Gods handelen en zijn plannen te herkennen.

Ieder hoofdstuk besluit met enkele overdenkingspunten. Een tiental bijbelstudies nodigen uit om het boek in een kleine groep te bespreken, al is daarvoor wel enige zelfstudie vereist. Dankzij de vele verwijzingen en verduidelijkingen is het een compacte, maar stevige wegwijzer voor wie nieuwsgierig is naar de inhoud van dit bijbelboek.

Age Romkes, Alles wordt nieuw is uitgegeven door Buijten & Schipperheijn.


Ontspannen omgaan met spanning

Het magazine IDEAZ van Missie Nederland heeft dit najaar het thema ‘polarisatie’ uitgediept. Welke roeping heeft de kerk in een periode van onzekerheid en machteloosheid? Hoe ga je om met de spanning die dat met zich meebrengt in de gemeente? En hoe kun je juist als gemeente tot zegen zijn voor wie gegijzeld wordt door angst, onzekerheid of boosheid? Thema’s als verbinding, radicaliteit, verdraagzaamheid en compassie worden uitgewerkt aan de hand van interviews, verdieping en praktijkvoorbeelden. Een bron van inspiratie en tips voor wie wil nadenken over relevant christen zijn.

Via de site van Missie Nederland zijn deze en andere exemplaren van IDEAZ digitaal na te lezen wanneer je aangemeld bent. Maar je kunt ook een fysiek exemplaar aanvragen. Ook aanbevelenswaardig: het voorgaande nummer over eenzaamheid.

Webtip
www.missienederland.nl/beweegdekerk/ideaz


Online oefenruimte voor pastorale gesprekken

Al eerder schreef ik in OnderWeg (OnderWeg editie 2) positieve woorden over het Handboek pastoraat bij psychische problemen, onder redactie van Hanneke Schaap-Jonker. Het handboek is gericht op wie in zijn of haar pastorale taken mensen met een psychische aandoening ontmoet. Nu is er verdieping beschikbaar: een gratis online training pastoraat bij psychische problemen. De training is een samenwerking van het Kennisinstituut christelijke GGZ (waarvan Schaap-Jonker lector is), Eleos en Weet wat je gelooft.

Op basis van ervaringsverhalen, scènes uit de pastorale praktijk en informatie en advies kan de betrokken pastor, oudste, bezoeker of jeugdleider zich verdiepen in specifieke problematiek. Ook rust de training de deelnemers toe om hiermee om te gaan in een pastoraal gesprek. Er is aandacht voor gespreksvaardigheden, maar ook worden bijbelse lijnen uitgewerkt rond bijvoorbeeld angst, depressie en trauma.

Op 7 april 2022 kun je een webinar volgen waarin Hanneke Schaap-Jonker en Egbert Brink elk vanuit hun professie spreken over vertrouwen, verbinding en openheid als voorwaarden voor een gemeente die ruimte biedt aan mensen met psychische problematiek.

Webtip
www.weetwatjegelooft.nl/cursus/pastoraatenpsychologie

[/private]

Over de auteur
Jannet de Jong

Jannet de Jong werkt voor het Praktijkcentrum.

Meest gelezen

Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

Lyanne De Haan-Wilts
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Anders dan de naam doet vermoeden, is de Kleine Kerk in Steenwijk met ruim 400 leden niet per se klein te noemen. Maar het gebouw is kleiner dan de Grote Kerk in Steenwijk, het gebouw, hemelsbreed 200 meter verderop, waarin de PKN kerkt. ‘Maar’, merkt Rick Winters op, ‘zij hebben op papier meer leden, dus zijn ook wat dat betreft een grote kerk. Toch denk ik dat er op zondag meer mensen bij ons zitten’.

Lees artikel
Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Wilmer Blijdorp
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen. Bij deze preek is een PowerPoint-presentatie beschikbaar die je kunt opvragen bij de auteur. Deze preek van ds. Wilmer Blijdorp (verbonden aan NGK Barneveld-De Burcht) vertrekt vanuit het eerste vers van 1 Korintiërs 14. Een Bijbelvers dat vaak misbruikt of genegeerd is: ‘Richt je op de gaven van de Geest, vooral op die van de profetie.’ Op een nuchtere en tegelijk spannende manier, gelardeerd met diverse herkenbare voorbeelden, daagt Blijdorp zijn hoorders uit om toch vooral opmerkzaam te zijn op momenten waarop God in het hier-en-nu tot ons spreekt. En, in een vervolgstap, maakt hij hen ook bewust van het feit dat God ook door ons heen wil spreken.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief