Stimulans: Navolging, Philadelphia, schepping

Jannet de Jong | 13 augustus 2022
  • Stimulans

Lees-, kijk- en luistertips voor geloofs- en gemeenteopbouw.

Oefenen in navolging

De Zuid-Afrikaanse theoloog Alexander Venter, onder andere bekend van New Wine, schreef een stevig boek over christelijke spiritualiteit: Spiritueel leven. Op weg met Jezus en op Hem gaan lijken. Het verscheen bij Buijten & Schipperheijn Motief. Spiritualiteit is iets waarmee veel mensen bezig zijn: op zoek naar zichzelf, naar geestelijke groei, naar iets groters. Naast deze roep om betekenis in een chaotische en soms schijnbaar zinloze wereld is er een hernieuwde aandacht voor Jezus. Op welke manier kan Jezus ons echt helpen om betekenis en zin te ervaren?

In dit boek gaat de lezer Jezus achterna: wie was Hij? Waar staat Hij voor? En hoe kun je meer worden zoals Hij? Venter ziet spiritualiteit als karaktervorming. Het gaat erom dat je groeit naar Jezus toe door Hem na te volgen en je te oefenen op allerlei manieren, in gebed, in woord en daad: learning by doing. Venter maakt zich daarbij geen illusies. Het koninkrijk van God is in Jezus doorgebroken, maar nog niet volledig werkelijkheid. Christelijke spiritualiteit is een levenslang leerproces in afwachting van de wederkomst. Om de lezer te informeren en inspireren put de auteur uit verschillende christelijke stromingen, van woestijnvaders tot getijden- en ministrygebed. Elk hoofdstuk sluit af met vragen voor persoonlijke bezinning en groepsgesprek.


Hoopvol boek

Zorggroep Philadelphia heeft een eigen Bijbel uitgegeven: De Philadelphia Bijbel – Hoopvolle verhalen voor jou. In goed leesbare taal en in korte zinnen worden 77 bijbelverhalen opnieuw verteld, speciaal voor volwassen mensen met een beperking. Gekozen is voor de bekende verhalen van schepping, zondvloed, uittocht en bekende personen als Mozes, Esther, Ruth en Jona, maar moeilijke passages zijn niet uit de weg gegaan. Veel aandacht is er uiteraard voor het leven, sterven en opstaan van Jezus. Allemaal verhalen van hoop, met prachtige illustraties.

De tekeningen zijn gemaakt door deelnemers van de dagbestedingsateliers. Deze kunstenaars zijn mensen met een beperking, en zitten zo te zien boordevol talent. Deze Bijbel is alleen te koop via de webshop van philadephia.nl.


Een betere wereld

In de editie van OnderWeg van 13 augustus 2022 staat op pagina 28 een artikel over het behoud van Gods schepping, vooral over de impact die vliegreizen hebben op het klimaat. Veel lezers van OnderWeg houden zich met klimaatverandering bezig. Voor wie zich niet alleen op dit thema wil bezinnen, maar ook praktisch ermee aan de slag wil, heeft Katharine Hayhoe een hoopvol boek geschreven. Deze Canadese is een toonaangevend klimaatwetenschapper en doceert aan de Texas Tech University.

In Hoop voor de aarde beschrijft ze zowel het probleem als de oplossing van de klimaatcrisis. Die oplossing is niet nieuw, maar wordt energiek en vanuit diepe overtuiging door Hayhoe aangereikt. Door kleinere en grotere veranderingen in ons dagelijks leven, kunnen we bijdragen aan een groenere en meer rechtvaardige wereld. Hayhoe richt zich niet op felle klimaatsceptici (in haar woorden: de zeven procent die toch niet wil luisteren), maar op iedere lezer die meer wil weten en in beweging wil komen, zonder de hoop te verliezen.

Hoop voor de aarde: hoe we samen het klimaat kunnen redden is een uitgave van KokBoekencentrum.

Over de auteur
Jannet de Jong

Jannet de Jong werkt voor het Praktijkcentrum.

Meest gelezen

Huis op een rots

Huis op een rots

Redactie
  • Redactioneel

Staat er eigenlijk iets spannends op de agenda van de synode? Deze maand komt de synode voor het eerst bij elkaar voor een introductieweekend. Daarna volgen in oktober een bidstond en een opening en vervolgens zijn er 8 vergaderdagen verspreid over november ’26 tot maart ‘27. 56 afgevaardigden hebben de schone taken om een stevige stapel beleidsrapporten door te nemen en daar besluiten over te nemen. 

Lees artikel
Kerknieuws september 2026

Kerknieuws september 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, september 2026. Ds. Hans Riemer, verbonden aan NGK Den Haag-Morgensterkerk heeft het beroep dat de NGK Voorburg-Franse Kerk op hem heeft uitgebracht aangenomen. De gemeente in Voorburg telt ruim 150 leden. Eerder was ds. Riemer predikant van GKv, later NGK, Langerak. 

Lees artikel
Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Hans Schaeffer
  • Opinie

De kerk is Gods werk. Dat is een van de massieve kernovertuigingen van gereformeerde theologie. Zo hoog zet de Heidelbergse Catechismus ook in: ‘Dat de Zoon van God … Zich een gemeente … vergadert, beschermt en onderhoudt. Hij doet dit door zijn Geest en Woord.’ (Zondag 21, v/a 54). Kerk-zijn is voluit Gods werk. Tegelijk is je ervaring soms heel anders. Het is evengoed mensenwerk, met alle spanningen en gedoe die dat oplevert. Precies de spanning tussen Gods werk en mensenwerk maakt kerkvernieuwing als thema urgent. Hoe zit dat? En hoe ziet dat eruit in de praktijk? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief