Er hangt iets in de lucht

Redactie | 10 maart 2023
  • Column

Zondagmiddag in de kerk – een preek over een paar vrienden die het dak openbreken en de verlamde man voor Jezus’ voeten neerleggen. Een bekend verhaal. Toch valt er nieuw licht op. ‘En toen Jezus hun geloof zag…’ Met een klein groepje ergens in Utrecht mijmeren we door over wat een collectief geloof uitwerkt in dat verhaal. Als ware het katholiek: waarin een mens zich voegt in de communiteit. Je gelooft niet alleen, de Kerk gelooft voor jou. We dragen elkaar.

Tijdens een kringavond vertelt een gemeentelid hoe ze als internist in haar spreekkamer mensen tegenkomt met lichamelijke klachten waarachter eenzaamheid en depressie schuilgaat. Wat doet dat allemaal met een mens?

Op aswoensdag tijdens een ommetje in de buurt loop ik de kerk binnen. De priester van dienst vertelt over het waarom van vasten. We lopen en masse naar voren en horen samen en individueel het ‘gedenk o mens dat je stof bent, en tot stof zult wederkeren’ en ontvangen het askruis aan ons voorhoofd.

Vanavond zet ik een podcast op, heerlijk luisteren tijdens het koken. David Boogerd en Stefan Paas zijn in gesprek met NRC-journalist Wouter van Noort. Het gaat over vervreemding veroorzaakt door onverbondenheid. Het individuele dat in onze samenleving voorop staat, loopt vast. Het gesprek komt uit op nieuwe structuren zoeken voor gezamenlijkheid, ruimten creëren om in samen te komen.

Er hangt iets in de lucht… Net of het samenvalt: een week vol van één thema, verbinding. Durven we dat: ons zonder terughoudendheid verbinden? Je geeft je aan de christelijke gemeenschap van heiligen. Jezelf daarin voegen kost je iets van je individualiteit. Maar heb je een keuze? Ik denk dat een mensenziel ten diepste alleen kan overleven in verbondenheid met anderen, met de Ander. In de woorden van dichter John Donne: ‘No man is an island’. De veenbrand van hyperindivualisme laat slechts uitgeteerde, eenzame zielen over. We hebben elkaar nodig. Verbinding – het klinkt mooi, maar het gaat niet vanzelf. Het vraagt om commitment. We dragen elkaars lasten. Zo word je zelf op jouw beurt ook gedragen, brengen vrienden jou aan de voeten van Jezus. Wat is die verbondenheid jou waard?

Meest gelezen

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
Het spreken van God en de sprekende slang

Het spreken van God en de sprekende slang

Bernard de Vries
  • Opinie

Heeft de slang nu wel of niet gesproken? Dat lijkt de vraag te zijn in het artikel van ds. Ulbe van der Meer  in het meinummer van Onderweg. In deze reactie wil ik op een open en eerlijke manier het gesprek aangaan. Dat is zeker nodig als het waar is wat gesteld wordt, dat de traditionele visie voor zoveel problemen heeft gezorgd onder leden van de NGK en haar voorlopers.

Lees artikel
Studentenpastoraat aan de Theologische Universiteit Utrecht

Studentenpastoraat aan de Theologische Universiteit Utrecht

Mark Janssens
  • Wisselrubriek

Sinds begin 2025 ben ik naast mijn andere taken studentenpastor aan de TUU. Het goede van deze functie – alle lof aan de TUU voor de instelling van het studentenpastoraat! – is dat studenten in alle vertrouwelijkheid met mij kunnen spreken, over alles, zonder dat dat ook maar enig mogelijk gevolg kan hebben voor het vervolg van de studie of voor beoordelingen. Denk bijvoorbeeld aan veranderingen in opvattingen over (het verstaan van) de Bijbel. Vaak zijn de gesprekken eenmalig of met een grote tussenpoos, met sommige studenten spreek ik een tijd redelijk frequent over wat er bij hen speelt, wat problematisch is. En als er zaken weer wat tot rust gekomen zijn of beter hanteerbaar, dan stoppen onze ontmoetingen. Dat er zo’n plek voor de studenten is, vindt het College van Bestuur belangrijk.

Lees artikel
Jezus, een natuurmens

Jezus, een natuurmens

Arco den Heijer
  • Column

Als je op vakantie bent in de (Duitstalige) Alpen, kom je in de bergen regelmatig van die mooie donkerhouten bordjes tegen met in sierlijke letters een tekst die je stilzet bij de Schepper. ‘Alles was Odem hat, lobe den Herrn!’ Als het Bijbelteksten zijn, dan meestal psalmen. Zou je er ook een tekst uit het Nieuwe Testament op kunnen zetten? Welke tekst zou jij dan kiezen? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief