Tweeslachtige held, eenzame ziel

Arie Kok | 8 september 2023
  • Algemeen
  • Literatuur

Naar aanleiding van:
David Grossman, Leeuwenhoning, Amsterdam (Cossee), 2023. 160 pagina’s, € 22,99. EAN 9789464520927

Het bijbelverhaal van Simson is een verhaal dat je bijblijft, over de woesteling die het in zijn eentje, in de naam van God, opneemt tegen een heel volk, de Filistijnen. Hij maait er duizend neer met een ezelskaak en stuurt vossen met brandende fakkels hun graanvelden in. Als kinderen van de zondagsschool zongen we na de vertelling een vrolijk liedje: ‘Simson, Simson, alle Filistijnen verdwijnen, verdwijnen als jij komt.’ Ook in het hedendaagse Israël is Simson een held, waarnaar legerdivisies genoemd worden. Maar de Israëlische auteur David Grossman kijkt anders naar het verhaal. Uitgeverij Cossee bracht zijn hervertelling uit 2003 opnieuw uit: Leeuwenhoning, de mythe van Simson.

De gelauwerde auteur noemt zich seculier-Joods en niet-religieus. Toch leest hij eens per week met vrienden in de Bijbel, als onderzoek naar de oerbronnen van de Joodse cultuur. Grossman beheerst het Hebreeuws en kent de uitleg van de Talmoedgeleerden. Hij benadert de bewuste hoofdstukken uit Rechters als een gelaagd verhaal, vol betekenis. Vragen naar de historische betrouwbaarheid van de tekst laat Grossman liggen. Feit of fictie, het is voor hem van ondergeschikt belang. Het gaat om het verhaal dat verteld wordt, om de zeggingskracht daarvan, ook voor vandaag.

U moet u inloggen om dit artikel te bekijken. Login om toegang te krijgen.
Over de auteur
Arie Kok

Arie Kok is journalist en tekstschrijver.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief