Alles komt goed

Menno van der Beek | 10 november 2023
  • Column

Psalm 90

Mijn Heer, U bent de generaties door
een vaste plek voor ons. En u bent God geweest
vanaf het begin af aan. En nog daarvoor.

U noemt ons stof en wij geven de geest.
Wij zijn maar mensen, Heer, en duizend jaar is als
een uur voor u; wij zijn er zo geweest.

U veegt de mensen weg. Wij zijn als gras
dat ’s ochtends groen de grond uit komt en dan vergeelt:
een droom. En wie houdt ooit zijn dromen vast?

Uw woede is te veel voor ons. U laat
iedereen zien wat wij verkeerd hebben gedaan:
alles komt uit en alles ligt op straat.

Uw woede maakt er straks een einde aan:
Zeventig, tachtig jaar, meer niet. Dit is de vraag:
hoe pijnlijk snel verslijt hier ons bestaan?

Wie weet hoe groot uw woede is, vandaag?
Wie kan die storm doorstaan? Leer ons begrijpen,
Heer, dat U het bent die onze dagen telt.

Wanneer wordt woede medelijden, Heer?
Wij horen toch bij U? Laat ons uw liefde zien
dan zingen wij ons lied voor U, steeds weer.

De pijn heeft lang genoeg geduurd. Wilt U misschien
na al die tijd verdriet iets heerlijks voor ons doen?
Laat ons voortaan uw grote goedheid zien.

Houd van ons, Heer, want dan komt alles goed:
wat wij ook aanraken, wat wij beginnen, God.
Houd van ons, Heer, want dan komt alles goed.

Over de auteur
Menno van der Beek

Menno van der Beek is redacteur poëzie en dichter

Meest gelezen

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
In gesprek met Hans Burger over het NGK-synoderapport Samen Geloven, samen belijden

In gesprek met Hans Burger over het NGK-synoderapport Samen Geloven, samen belijden

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven

Een forse impuls om de NGK als belijdende kerk levendig en stevig neer te zetten, zo laat zich het rapport van de Commissie Belijdende Kerk (CBK) lezen. Deze commissie is al sinds de eenwording van de GKv en NGK actief en kreeg van de synode van Deventer in 2023 de opdracht om haar analyse van de staat van het belijden te voltooien, te adviseren over de binding aan de belijdenis en bij te dragen aan de verlevendiging van het belijden. Nu ligt er een rapport voor de synode van Best met concrete voorstellen tot verandering. Onderweg sprak uitgebreid met CBK-lid Hans Burger, tevens hoogleraar Systematische Theologie aan de TUU, over wat de commissie beoogt. 

Lees artikel
Het spreken van God en de sprekende slang

Het spreken van God en de sprekende slang

Bernard de Vries
  • Opinie

Heeft de slang nu wel of niet gesproken? Dat lijkt de vraag te zijn in het artikel van ds. Ulbe van der Meer  in het meinummer van Onderweg. In deze reactie wil ik op een open en eerlijke manier het gesprek aangaan. Dat is zeker nodig als het waar is wat gesteld wordt, dat de traditionele visie voor zoveel problemen heeft gezorgd onder leden van de NGK en haar voorlopers.

Lees artikel
Studentenpastoraat aan de Theologische Universiteit Utrecht

Studentenpastoraat aan de Theologische Universiteit Utrecht

Mark Janssens
  • Wisselrubriek

Sinds begin 2025 ben ik naast mijn andere taken studentenpastor aan de TUU. Het goede van deze functie – alle lof aan de TUU voor de instelling van het studentenpastoraat! – is dat studenten in alle vertrouwelijkheid met mij kunnen spreken, over alles, zonder dat dat ook maar enig mogelijk gevolg kan hebben voor het vervolg van de studie of voor beoordelingen. Denk bijvoorbeeld aan veranderingen in opvattingen over (het verstaan van) de Bijbel. Vaak zijn de gesprekken eenmalig of met een grote tussenpoos, met sommige studenten spreek ik een tijd redelijk frequent over wat er bij hen speelt, wat problematisch is. En als er zaken weer wat tot rust gekomen zijn of beter hanteerbaar, dan stoppen onze ontmoetingen. Dat er zo’n plek voor de studenten is, vindt het College van Bestuur belangrijk.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief