NGK Heerenveen in gesprek over seks

Praktijkcentrum | 7 mei 2015
  • Praktijklokaal

In heel wat gemeenten binnen de GKv en de NGK wordt in deze maanden een gespreksavond belegd over seksualiteit en opvoeding. De NGK Heerenveen bedacht een opvallende manier om de avond vorm te geven. De mensen speelden onder meer een soort ganzenbordspel.

De gespreksavond wordt georganiseerd door GroeJmee (www.groejmee.nl).

De gespreksavond wordt georganiseerd door GroeJmee (beeld www.groejmee.nl).

Else Goossensen, één van de organisatoren: ‘Omdat je bij zo’n spel via een kaartje een denkbeeldige situatie aangereikt krijgt, reageren mensen gemakkelijker. Het gaat niet om hun eigen leven.’

De avond werd geleid door mensen van GroeJmee. ‘Met opzet kozen we dit keer voor mensen van buiten de gemeente’, zegt Goossensen. ‘Vooral bij dit onderwerp praat dat gemakkelijker.’

De avond werd voorbereid met behulp van een kleine enquête, opgezet door GroeJmee. Er waren twee groepen: voor ouders van kinderen tot 12 jaar en voor ouders van kinderen vanaf 12 jaar. In de eerste groep ging het vooral om praktische zaken, in de groep daarboven werd vooral het onderlinge gesprek gewaardeerd. ‘Ouders zitten met dezelfde vragen. Het haalt de kramp eruit wanneer je je bezorgdheid deelt met anderen.’

Aanleiding voor de avond was dat er reden genoeg is om je zorgen te maken over kinderen en seksualiteit wanneer je ziet wat er in de wereld leeft en wat er op kinderen afkomt. Hoe begeleid je je kinderen daarbij? Tips over mogelijke valkuilen zijn dan heel waardevol, zeker als ze zijn ingebed in een positieve benadering van wat de Bijbel zegt over seksualiteit. Overigens was er ook aandacht voor het gegeven dat niet iedere jongere dezelfde heteroseksuele gevoelens heeft.

De avond krijgt waarschijnlijk in het najaar een vervolg.

Webtips
www.ingesprekoverseks.nl
www.homoindekerk.nl
www.meandmyhouse.nl
www.groejmee.nl
www.steunpuntbijbelstudie.nl (voor een gemeenteschets over seksualiteit in liefde en trouw)
www.notenbalk-opvoeden.nl

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief