Jezus uitstralen: hoe doe je dat?

Praktijkcentrum | 5 oktober 2015
  • Praktijklokaal

In 2005 schrijf je een boekje, Jezus uitstralen, dat van het drieluik waar het deel van uitmaakt, het minst wordt verkocht. Tien jaar later ontstaat er rond dat boekje opeens een hausse in combinatie met het thema discipelschap. Dat overkwam GKv-predikant Jos Douma dit jaar.

011806 Jezus uitstralenBegin 2015 deden de GKv en de NGK Barneveld/Voorthuizen samen een gemeenteproject van zes weken rond dit thema. Ze gebruikten daarbij Jezus uitstralen als leidraad. Het boekje werd massaal door de gemeenteleden aangeschaft en een werkgroep maakte er gespreksmateriaal bij voor thuis en in kringen of groeigroepen.

In het nieuwe kerkelijke seizoen gaan ook de GKv Dalfsen-Oost en de NGK Hattem met het boekje aan de slag in het kader van een gemeenteproject over discipelschap. ‘Verrassend’, vindt Jos Douma, ‘omdat ik het boekje geschreven heb toen ik bij wijze van spreken van het woord “discipelschap” nog nooit had gehoord.’

Douma snapt echter goed waarom dat thema en zijn boekje met elkaar verbonden worden. ‘Het gaat in Jezus uitstralen over praktisch christen zijn: zó leven in de praktijk dat mensen iets van Jezus in je zien. Dat is discipelschap. Het is een wat duur woord en legt in de beleving van mensen de lat hoog. Ze associëren het met superchristen zijn en denken: wil ik dat wel? Maar praktisch christen zijn, dat wil iedereen wel.’

Naast de genoemde gemeenten zijn er meer GKv- en NGK-gemeenten die dit en volgend jaar discipelschap centraal zetten. Douma is daar blij mee, ‘omdat we als kerken een ontwikkeling doormaken van leerregels naar leefregels: van kerk zijn als het hebben van een verzameling overtuigingen waar je je handtekening onder zet, naar kerk zijn als samen christen zijn en samen oefenen om dat handen en voeten te geven in het dagelijks leven. Dat is dus discipelschap.’

In Hattem en Dalfsen is het project inmiddels van start gegaan. Op de startzondag in Hattem waarop Jezus uitstralen centraal stond, gold voor kinderen een dresscode: ‘Draag gele kleding en mocht je die niet bij de hand hebben, witte kleding. Dan zien jullie er al stralend uit.’

Webtips

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief