PEP-cursus voor heel de gemeente

Praktijkcentrum | 17 oktober 2016
  • Praktijklokaal

Meestal staat het ongeveer als volgt in het kerkblad: in verband met bijscholing is onze predikant in die en die periode niet beschikbaar. Aan bijscholing ontkomt in deze tijd vrijwel niemand, ook de predikant niet. Zowel in de GKv als in de NGK is bijscholing voor predikanten verplicht gesteld. Omdat de kerken vinden dat de predikanten moeten blijven bijleren, wordt het programma Permanente Educatie van Predikanten (PEP) genoemd.

021906-praktijklokaal-foto-3Hopelijk merkt de gemeente later iets van de bijscholing van de predikant. Maar ds. Wilmer Blijdorp van de GKv Brunssum-Treebeek neemt zijn gemeente actief mee in zijn eigen bijscholing. Hij gaat de PEP-cursus ‘Missionair kerk-zijn in een postchristelijke omgeving’ volgen, waarin het boek Vreemdelingen en priesters van Stefan Paas centraal staat. De cursus is zo opgezet dat niet alleen de predikant, maar ook de kerkenraad en uiteindelijk de gehele gemeente erin wordt betrokken.

Blijdorp: ‘Het idee is dat ik in de loop van het seizoen zes keer een studiedag heb en dat in de weken tussen die studiedagen elementen uit het traject besproken en verwerkt worden met de kerkenraad. Ook de evangelisatiecommissie zal erbij betrokken worden. Het doel is om met elkaar concrete bouwstenen te bedenken en uit te voeren die ons meer missionair kerk laten zijn in deze postchristelijke en seculiere omgeving.’

Het gezamenlijke proces begint al direct: de methodiek van de cursus is dezelfde als die van ‘Leven uit de Bron’, een bekende aanpak van gemeenteopbouw, waarbij het gaat om de verbinding met de levende Heer. Communicatie met Hem en met elkaar staat daarbij voorop. Dat neemt Brunssum mee in de vergaderingen van de kerkenraad.

Webtip
www.tukampen.nl/portal-informatiepagina/pep

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief