Column: GTU van de leden

Roel Kuiper | 18 maart 2017
  • Column

Deze maanden vallen de besluiten over de nieuwe Gereformeerde Theologische Universiteit. Na de Landelijke Vergadering van de NGK spreken de synodes van de GKv en de CGK in april en mei erover. Deze kerken brengen hun predikantsopleiding onder in de GTU. De huidige theologische universiteiten in Apeldoorn (TUA) en Kampen (TUK) gaan fuseren. De kerken spreken zich uit, mede over hun eigen toekomst.

In Apeldoorn en Kampen wordt nu grosso modo hetzelfde onderwijs gegeven. Gereformeerde theologie, ieder met eigen accenten, maar met dezelfde liefde voor het evangelie. De TUA en TUK zijn kwetsbaar in omvang, samen goed voor ruim 250 studenten, terwijl op de huidige locaties, gescheiden van elkaar en ieder voor zich, geen groei of schaalsprong meer te verwachten is.

We leven in een tijd die om verbinding vraagt

In het kleiner geworden landschap van theologie-opleidingen in Nederland ontstaat er met de GTU een thuishaven voor gereformeerde theologie. De volle breedte is er te vinden: bevindelijk-gereformeerd, puritanisme, neocalvinisme en iedereen die ‘gewoon gereformeerd’ wil zijn. De GTU beperkt de ruimte voor deze verscheidenheid niet, maar geeft er inhoud en vorm aan. Zo ontstaat een universiteit met een herkenbaar en aantrekkelijk profiel, ook internationaal.

Is voor de instellingen het theologisch belang heel groot, voor de kerkleden zou het oecumenisch belang zwaar moeten wegen. Nee, ik doel niet meteen op een fusie van kerken. Dat is aan de kerken zelf. De GTU zal in de toekomst kerken die nog niet één zijn van predikanten voorzien. Maar als gereformeerden samen het belang van ‘hun’ theologie en traditie inzien en de wil tonen deze door te geven aan nieuwe generaties, is dat een krachtig signaal. Velen zullen zich eraan optrekken.

Het Nederlands Dagblad sprak in een commentaar van een ‘GTU van de leden’. Zo zou het moeten zijn. Het is me uit het hart gegrepen. De kerkleden dragen de instellingen nu – en straks de GTU – geestelijk, moreel en materieel. We leven in een tijd die om verbinding vraagt. Het kan. De toekomst van kerk en theologie is in Gods handen. Maar wij kunnen er onze verantwoordelijkheid voor nemen.

Over de auteur
Roel Kuiper

Roel Kuiper is hoogleraar Onderwijs en Identiteit aan de Theologische Universiteit Utrecht en oud-senator van de ChristenUnie. 

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief