Ben jij reddende genade?

Anko Oussoren | 19 februari 2021
  • Jeugdwerk

‘Die corona, ik ben er helemaal klaar mee.’ Ze vertelde dat ze het lastig vond dat ze haar vriend niet kon zien en hij er ook doorheen zat. Ze is niet de enige. Er wordt veel geschreven en gepraat over jongeren. Helaas niet altijd op een manier die recht doet aan hun gevoelens. Doe jij hun wel recht en ben je er voor hen?

(beeld Jair Ferreira Belafacce/iStock)

(beeld Jair Ferreira Belafacce/iStock)

Wat nog niet iedereen zich realiseert, is dat de impact van de coronacrisis voor jongeren nog groter is dan voor gezinnen met jongere kinderen of voor ouderen. Gebrek aan structuur en contact kan voor deze groep desastreus zijn. Jongeren hebben ineens veel minder mogelijkheden om elkaar te ontmoeten, terwijl het in hun levensfase cruciaal is dat ze fysiek contact met elkaar hebben. Op dit moment leidt het gebrek aan onderling contact tot een toename van angstklachten en somberheid bij jongeren.

Beschikbaar

Wat je in je vormende jaren als tiener en jongere meemaakt, heeft invloed op de rest van je leven. We weten nog niet wat de impact op lange termijn zal zijn van bijvoorbeeld online onderwijs, samenscholingsverbod en avondklok. Het zou kunnen dat ze er juist weerbaarder van worden en later beter om kunnen gaan met teleurstellingen. Daarvoor is het dan wel nodig dat jongeren de ruimte krijgen om hun gevoelens van frustratie, verdriet en teleurstelling te uiten. Tegelijkertijd is het belangrijk dat jongeren leren om te kijken naar wat nog wel kan en om met hen te delen waarvoor we dankbaar zijn.

Laten wij beschikbaar voor hen zijn. Het is belangrijk dat we jonge mensen zien, dat we verbinding met hen aangaan en luisteren naar hun verhaal. Laat de jongeren niet alleen, zeker niet in hun boosheid en frustraties. Probeer op de een of andere manier contact te houden, hoe onbeholpen dit soms ook zal gaan. Ik heb met meerdere groepen jongeren online ontmoetingen. Soms heb je een mooie ontmoeting, maar vaak is het vooral veel loltrappen met een serieus moment erin. Dat voelt voor mij niet altijd fijn, ik wil zoveel meer. Toch is het goed om contact te hebben en ieder contact dat ik heb, is de moeite waard, ook voor mij. Ook ik heb het nodig, zeker ook als een van de jongeren zijn frustraties uit. Want zomaar is het ook mijn frustratie die ik heb weggestopt.

Genade

De avond na haar uitbarsting zat ik wat muziek te luisteren en hoorde ik het nummer Saving Grace van Kodaline wat me emotioneerde.

Als je kwetsbaar bent en moe van het hopen,
ik zal er in een oogwenk zijn en naast je staan.
Als je bang en eenzaam bent en er niemand is om je vast te houden,
ik wil dat je weet dat ik naast je zal staan.

Wees mijn reddende genade.
Wil jij mijn reddende genade zijn.
Als je verdwaald bent en je geloof verliest,
Ik zal je reddende genade zijn.

Ik dacht gelijk aan haar en zonder aarzelen appte ik: ‘Zag net deze clip en moest ff aan je denken.’ Een paar minuten later appte ze terug: ‘Wat prachtig heel erg bedankt deze had ik nodig❤’

Als we in contact blijven, dan kunnen we ook wijzen op Gods hoop. Kun jij genadig zijn voor een ander zodat die gered wordt? Ben jij iemand bij wie een jongere zichzelf kan zijn? Het mooie is dat er bij God altijd genade is. Zijn genade redt altijd!


Bekijk en beluister het nummer Saving Grace van Kodaline en ga er met jongeren over in gesprek.

Vertaling

Als je kwetsbaar bent
en moe van het hopen,
ik zal er in een oogwenk zijn
ik zal naast je staan.

Als je bang en eenzaam bent,
als er niemand is om je vast te houden,
ik wil dat je weet
dat ik naast je zal staan.

U geeft me kracht als ik niet door kan gaan

Als je voeten je niet meer kunnen dragen,
je op je knieën valt
en je hart op het punt staat om te breken
Ik zal je reddende genade zijn.

Als je ogen niet kunnen zien,
gebruik mijn ogen dan.
Als je verdwaald bent en je geloof verliest.
Ik zal je reddende genade zijn.

Wees mijn reddende genade,
wil jij mijn reddende genade zijn,
als mijn hart ouder wordt
en mijn lichaam aftakelt?
In mijn hoofd weet ik dat ik naast je sta.
Ik weet niet hoe de toekomst eruitziet,
niemand weet wat er in de toekomst gaat gebeuren,
alles wat ik weet, is dat ik jou mijn leven geef

U geeft me kracht als ik niet door kan gaan.

Als je voeten je niet meer kunnen dragen,
je op je knieën valt
en je hart op het punt staat om te breken,
Ik zal je reddende genade zijn.
Als je ogen niet kunnen zien,
gebruik mijn ogen dan.
Als je verdwaald bent en je geloof verliest,
Ik zal je reddende genade zijn

Over de auteur
Anko Oussoren

Anko Oussoren is jeugdwerker en adviseur bij Kerkpunt.

Meest gelezen

Gods blik op migratie

Gods blik op migratie

Koert van Bekkum
  • Column

En weer was er gedoe in Ter Apel. Houdt het dan nooit op? Nee, zolang de volken woeden – elders door oorlog en uitzichtloosheid, of hier met verzet tegen asiel als electoraal verdienmodel – zijn we er niet vanaf. Gelukkig beschikken Bijbellezers in Genesis 10 over een breder perspectief op geopolitieke verschuivingen en migratie. Deze ‘volkerentafel’ vertelt over de afstammelingen van Noachs zonen, Sem, Cham en Jafet. Nu is Genesis 10 vaak gebruikt voor een nogal statisch beeld van landen en volken. God lijkt ieder volk immers een vaste plek te geven. En inderdaad biedt het geslachtsregister een soort wereldkaart. Maar de tekst doet meer, er zit beweging in.

Lees artikel
Begin van Genesis – geschiedenis?

Begin van Genesis – geschiedenis?

Mark Janssens
  • Opinie

Ik geloof dat het begin van de Bijbel fundamenteel is. Niet voor niets opent de Bijbel met deze hoofdstukken. Is het begin van de Bijbel geschiedenis in onze westerse zin verstaan? Dat is de vraag in het artikel van collega Ulbe van der Meer (‘De slang heeft niet gesproken’, Onderweg, mei 2026) en de reacties daarop in het nummer van juli 2026. Waarbij geschiedenis vooral betrekking heeft op feiten en concrete gebeurtenissen. Dan kun je aan de ene kant of aan de andere kant uitkomen, al dan niet met voorzichtigheid en nuances. 

Lees artikel
Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
De mythe van de schuldige omstander?

De mythe van de schuldige omstander?

Louren Blijdorp
  • Boekbespreking

De Breepleinkerk in Rotterdam siert de cover van het indrukwekkende boek van Geert Hovingh. In die kerk verborgen de latere Kamper ethicus dr. Gerrit Brillenburg Wurth en zijn vrouw Gerda van Leeuwen samen met kostersechtpaar Jacobus en Annigje de Mars-Ouwens, 34 maanden lang zeven joodse onderduikers. Een van hen werd geboren tijdens de onderduik, in de kosterswoning. Het is een van de bijna onuitputtelijke hoeveelheid verhalen die Hovingh op tafel heeft gelegd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief