NCGK en GKv Zoetermeer willen elkaar versterken

Maarten Boersema | 21 maart 2015
  • Trefpunt

Door heel het land werken NGK- en GKv-gemeenten samen. Hoe komt deze samenwerking tot uitdrukking? En moet dat er per se toe leiden dat ze ooit één gemeente worden? In Zoetermeer is dat niet het geval. De NCGK (circa 560 leden) werkt daar vruchtbaar samen met de GKv (circa 400 leden), zonder dat een fusie in beeld is.

Gemeenteleden van beide kerken ontmoeten elkaar tijdens een gezamenlijk startweekend. (beeld Edwin Poot)

Gemeenteleden van beide kerken ontmoeten elkaar tijdens een gezamenlijk startweekend. (beeld Edwin Poot)

‘Het belangrijkste element van de samenwerking tussen de gemeenten zijn de gezamenlijke middagdiensten, inclusief de viering van het heilig avondmaal’, vertelt ds. Gertjan Oosterhuis, voorganger in de vrijgemaakte kerk in Zoetermeer. ‘En de gezamenlijke ochtend- en middagdiensten tijdens de zomerperiode.’

‘Daarnaast organiseren we samen activiteiten in de stille week voorafgaand aan Pasen en een gezamenlijke kerstviering voor senioren. En we hebben een gezamenlijke Alpha-cursus voor volwassenen en voor jongeren’, vult Jan-Renger Harwig, voorzitter van de NCGK, aan. Beide gemeenten hebben bovendien vorig jaar een gezamenlijk startweekend gehouden en het zogenaamde ‘combi-moderamen’ vergadert vier keer per jaar.

Minderheid

Oosterhuis geeft aan dat beide gemeenten groot genoeg zijn om zelfstandig te kunnen functioneren. ‘We zoeken de samenwerking daarom ook uit geestelijke motieven en niet zozeer uit overlevingsdrang. Die geestelijke motieven worden gevoed door het besef dat je als gereformeerde belijders niet langs elkaar heen moet leven, maar dat je elkaar juist moet opzoeken om elkaar versterken. We leren van onze verschillen en doen onze winst met elkaars sterke kanten. En we herkennen elkaar als volgelingen van Christus.’

Jan de Groot, voorzitter van de vrijgemaakte kerkenraad, voegt hier aan toe dat een formele federatie niet concreet in beeld is. ‘Wel zoeken we steeds naar nieuwe mogelijkheden om samen kerk van Christus te zijn in een grote stad, waar wij een minderheid zijn te midden van allerlei kerkelijke denominaties. Maar nog meer te midden van een meerderheid die zich niet (meer) betrokken voelt bij het geloof. Dat laatste vormt een duidelijke aansporing om onze beperkte krachten te bundelen.’

Verrijken

Jan-Renger Harwig beaamt dat er op dit moment geen behoefte is aan een federatie. ‘De toegevoegde waarde van verdere samenwerking zit niet in het getalsmatige aspect, maar meer in het elkaar steeds beter leren kennen als zusters en broeders en elkaar verrijken in geestelijke groei en gemeente zijn.’

Daarom heeft het combi-moderamen besloten om te onderzoeken of de samenwerking nog verder kan worden uitgebouwd. ‘Dat zou kunnen op een aantal terreinen: het jeugdwerk, het seniorenbeleid, de onderlinge informatie-uitwisseling, een gezamenlijke ochtenddienst met viering van het avondmaal en daarna samen koffiedrinken, en opnieuw een gezamenlijk startweekend met daaropvolgend bijvoorbeeld gedurende een bepaalde periode gezamenlijke themakringen. In het voorjaar wordt hierover verder gesproken en gaan we kijken welke mogelijkheden er daadwerkelijk zijn.’

Over de auteur
Maarten Boersema

Maarten Boersema is als predikant verbonden aan de NGK Leiden-Herengrachtkerk en hoofdredacteur van bijbelstudiemagazine WegWijs. Onze hoofdredacteur Louren Blijdorp is columnist voor WegWijs. Want we zijn samen onderweg ook als bladen.

Meest gelezen

Gods blik op migratie

Gods blik op migratie

Koert van Bekkum
  • Column

En weer was er gedoe in Ter Apel. Houdt het dan nooit op? Nee, zolang de volken woeden – elders door oorlog en uitzichtloosheid, of hier met verzet tegen asiel als electoraal verdienmodel – zijn we er niet vanaf. Gelukkig beschikken Bijbellezers in Genesis 10 over een breder perspectief op geopolitieke verschuivingen en migratie. Deze ‘volkerentafel’ vertelt over de afstammelingen van Noachs zonen, Sem, Cham en Jafet. Nu is Genesis 10 vaak gebruikt voor een nogal statisch beeld van landen en volken. God lijkt ieder volk immers een vaste plek te geven. En inderdaad biedt het geslachtsregister een soort wereldkaart. Maar de tekst doet meer, er zit beweging in.

Lees artikel
Begin van Genesis – geschiedenis?

Begin van Genesis – geschiedenis?

Mark Janssens
  • Opinie

Ik geloof dat het begin van de Bijbel fundamenteel is. Niet voor niets opent de Bijbel met deze hoofdstukken. Is het begin van de Bijbel geschiedenis in onze westerse zin verstaan? Dat is de vraag in het artikel van collega Ulbe van der Meer (‘De slang heeft niet gesproken’, Onderweg, mei 2026) en de reacties daarop in het nummer van juli 2026. Waarbij geschiedenis vooral betrekking heeft op feiten en concrete gebeurtenissen. Dan kun je aan de ene kant of aan de andere kant uitkomen, al dan niet met voorzichtigheid en nuances. 

Lees artikel
Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
De mythe van de schuldige omstander?

De mythe van de schuldige omstander?

Louren Blijdorp
  • Boekbespreking

De Breepleinkerk in Rotterdam siert de cover van het indrukwekkende boek van Geert Hovingh. In die kerk verborgen de latere Kamper ethicus dr. Gerrit Brillenburg Wurth en zijn vrouw Gerda van Leeuwen samen met kostersechtpaar Jacobus en Annigje de Mars-Ouwens, 34 maanden lang zeven joodse onderduikers. Een van hen werd geboren tijdens de onderduik, in de kosterswoning. Het is een van de bijna onuitputtelijke hoeveelheid verhalen die Hovingh op tafel heeft gelegd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief