Tucht anno nu

Praktijkcentrum | 5 maart 2016
  • Praktijklokaal

In 2015 werden 107 mensen afgesneden van de GKv. In de NGK zijn in 2014 (het jaar met de meest recente cijfers) 18 mensen afgesneden. Afsnijding van de gemeente is de laatste stap in de kerkelijke tuchtprocedure, maar vaak wordt de relatie tussen de betrokkene en de gemeente al in een eerder stadium van de tuchtprocedure verbroken. Hoe dan ook, tucht heeft nog steeds een plek in het leven van de gemeente van Christus.

020506 Praktijklokaal foto 1 242323De benadering en invulling van de kerkelijke tucht is in de loop van de jaren wel veranderd. Lag in het verleden vaak de nadruk op het officiële vermaan vanwege leer of leven en op de formele stadia van de kerkelijke tucht, vandaag de dag worden andere accenten gelegd.

De GKv Leidsche Rijn hield er eind 2015 een prekenserie over, waarbij prof. Barend Kamphuis twee keer kwam preken over tucht en biecht. Daarin ging het over de tucht ‘als een manier om met elkaar mee te leven en op elkaar betrokken te zijn’ en over de biecht ‘als een uitdaging om met elkaar onze levens te delen’. De plaatselijke predikant, Paul van der Velde, sloot daarbij aan met twee preken over het avondmaal, met als uitgangspunt de eenheid die Jezus in de gemeente geeft.

Ook in de CGKv Rotterdam-Zuid was de tucht onderwerp van bezinning voor kerkenraad en gemeente, vanuit de overtuiging dat tucht – begrepen als betrokkenheid op elkaar – bij de kern van het gemeente zijn hoort. ‘Tucht kan alleen invulling krijgen in een gemeente met een warm hart voor elkaar’, stond in de terugblik in het kerkblad. Daarbij kan het ook om concrete thema’s gaan, zoals omgaan met geld en welvaart, het gebruik van media, omgaan met relaties en seksualiteit. De kerk gaat discussies niet uit de weg, maar wel bij een open Bijbel en vanuit een gezonde luisterhouding.

Webtip
www.praktijkcentrum.org/tucht-vermanen-vandaag-hoe-verlegen-zijn-we-daarmee

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief