Column: Rariteit

Eline de Boo | 2 april 2016
  • Column

‘Voor veel Nederlanders is het christendom een exotisch fenomeen geworden’, zo meldt een onderzoek van het NCRVKRO-programma Kruispunt. De NOS neemt de kop gretig over. Nog maar 18 procent van de Nederlanders komt regelmatig in een kerk en slechts 14 procent gelooft in een persoonlijke god. ‘Hoe God uit Nederland verdwijnt’ is een aansprekende titel in een tijd waarin we moe worden van berichten over Trump en vluchtelingen, maar nieuws kun je het niet noemen. Het is een trend die al meer dan honderd jaar gaande is in ons land.

Honderd jaar geleden gingen ruim negen van de tien Nederlanders elke week naar de kerk, nu zijn wij de enigen in de straat. Op zondagochtend zijn er al wel mensen op straat. Zo vindt een vader met zijn kinderen in een bakfiets het duidelijk amusant om ons feestelijk gekleed naar de kerk te zien dribbelen. Juist omdat we zo’n exotisch fenomeen zijn in onze hippe stadswijk. ‘Mooi zeg, dat jullie zo’n traditie in ere houden’, zegt hij. Onze zoon past bij dit gezin op en had uitgelegd dat we christen zijn.

Een vader met zijn kinderen in een bakfiets vindt het duidelijk amusant om ons feestelijk gekleed naar de kerk te zien dribbelen

Zijn bewondering is oprecht, maak ik op uit zijn vervolgopmerking: ‘Gaaf dat jullie dat ook altijd met z’n allen doen. Daar denk ik elke zondag aan als ik bij het hockey langs de lijn sta. Mijn partner doet dan yoga en ik ga ’s middags naar mijn sommeliercursus. Zo doen we eigenlijk bijna nooit wat samen. Zeker niet iets wat zin heeft, zoals naar de kerk gaan. Jullie hebben wel lef met zo’n radicale levensstijl. Ik ken eigenlijk niemand die dat doet.’

Zijn glimlach is verdwenen en in zijn blik is iets van een treurig verlangen te lezen, maar hij buffelt alweer verder met zijn zware vracht in het haastige ritme van elke dag. Ik had willen vragen waarom hij denkt dat kerkgang zinnig is en of we een keer met beide gezinnen koffie kunnen drinken. Volgende week om kwart voor tien is er weer een kans, wanneer we opnieuw als rariteit opvallen.

Over de auteur
Eline de Boo

Eline de Boo is schrijfster met een missionaire roeping.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief