Redactioneel: Dakloos

Leendert de Jong | 17 februari 2018
  • Column

Misschien denk je nu aan weer een bezoekje aan Amsterdam, zoals in de laatste OnderWeg. Dakloos = Leger des Heils = Amsterdam. Maak je geen zorgen: één keer Amsterdam is even genoeg.

Dakloos. Dit woord staat een beetje voor hoe ik mij voel. Zonder dak boven m’n hoofd, zonder iemand vóór je. Een aantal weken geleden overleed in ons gezin de mater familias, mijn moeder. Dan ben je oudste generatie: in die lijn is er niemand meer boven je. Het ouderlijk huis is leeg. Er is niemand meer om vragen over vroeger te stellen of om mee in gesprek te gaan na wat bozige klachten over ‘de kerk die zo verandert’. Dakloos. Je voelt verdriet. Je mist iets, iemand.

Vreemd. Je weet dat zoiets gebeurt. Dat geldt zeker de laatst overledene; over haar schreef ik eerder dat zij wel wilde sterven. Toen vertaalde ik haar wens als schreeuw om aandacht. Die kreeg zij. Dat nam de wens niet weg. Nu is die, door de God in wie zij geloofde, vervuld.

Toen stond het dak voor een deel nog overeind

Ook om een andere reden vind ik het gevoel van dakloos vreemd. Want al veel eerder verloren wij onze moeder. Maar ja, toen stond het dak voor een deel nog overeind: onze vader bleef. Van mijn eerste moeder kwam bij het leeghalen van het huis een boekje tevoorschijn, zo’n poëziealbum waarin mensen een versje schreven. Typerend voor toen: er staat niets persoonlijks over haar in. En zij, jong meisje, werd door haar ouders aangesproken met u…

Ik vraag geen aandacht voor persoonlijk leed: daarvoor is het overlijden van mijn tweede moeder, die de ‘sterke’ leeftijd bereikte, te natuurlijk. Ik schrijf dit gewoon om te delen. En vooral omdat er in dit leven talloze ándere gebeurtenissen zijn die het gevoel van dakloos teweegbrengen of versterken: ernstig ziek zijn vlak bij jou; plotseling overlijden van een veel jonger iemand; pijn en twijfel die jij voelt.

Ik lees zinnetjes uit het album. Van mijn opa aan zijn dochter. Over de Heer die ‘wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan’ en die ook voor haar wel wegen vindt waarlangs haar voet kan gaan. Er is Iemand boven het dak, ook als dit er maar kaal bij staat.

Over de auteur
Leendert de Jong

Leendert de Jong werkt in de media en is oud-hoofdredacteur van
OnderWeg.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief