Column: Lekker jezelf zijn

Els van Dijk | 1 september 2018
  • Column

Mooie zomer gehad? Is naast het lichaam de ziel tot rust en stilte gebracht? Voor mij is de zomervakantie de enige periode in het jaar dat ik geen verplichtingen heb. En dan hoef ik niet iets wat exclusief, extravagant of spectaculair is. Nee, gewoon mijn stilteplek opzoeken, genieten van de schepping, de vrijheid en van alles wat ik daarin mag ontvangen.

Deze zomer trof mij dat steeds meer tieners niet onbekommerd in een zwembad of aan het strand liggen, maar iets heel anders doen in hun vakantie. Een wereldwijd onderzoek van de Academy of Facial and Reconstructive Surgery wijst uit dat ze die periode gebruiken om zich cosmetisch te laten helpen. Omdat ze meer op hun favoriete ster willen lijken. Of omdat ze het nieuwe schooljaar als herboren willen beginnen.

Identiteit is dan geen gave meer, maar een opgave

Dat jongeren nadrukkelijk bezig zijn met hun identiteit heeft niet alleen met hun leeftijd te maken, maar veel meer met de context waarin zij opgroeien: een vloeibare samenleving die gekenmerkt wordt door vluchtige en tijdelijke verbindingen. Waarin niet het verlangen om voor anderen van betekenis te zijn vooropstaat, maar het vormgeven van het eigen goede leven. Identiteit is dan geen gave meer, maar een opgave. Een doe-het-zelfidentiteit als vrije keuze vanuit een onveilige, moordende concurrentiepositie.

Het motiveert mij extra om het ánders te doen. Tegenover alle vrijblijvendheid met de tutoren en studenten het schooljaar beginnen in een (voormalig) klooster. Alle rust en tijd nemen om elkaar en God beter te leren kennen. Om dan niet het individu, maar de gemeenschap als uitgangspunt te nemen, waarin het individu dankzij die gemeenschap floreert en ontdekt welke identiteit hem of haar in Christus gegéven is. Pas als je je veilig weet, durf je jezelf te zijn.

Eerlijk gezegd heb ik er mijn vragen bij of kerken en gezinnen wel altijd die veiligheid bieden en die gemeenschap vormen. Ik hoor te veel jongeren zeggen dat er thuis nergens over gepraat wordt en in de kerk mag je ook niet te ver buiten de lijntjes kleuren. En toch is het waar: de verbondenheid groeit als ieder op een goede manier vrijuit zichzelf blijft. Dat vinden wij niet raar, dat vinden wij bijzonder!

Over de auteur
Els van Dijk

Els van Dijk is directeur van de Evangelische Hogeschool.

Meest gelezen

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Redactie
  • Redactioneel

De verzoening, de vitaliteit van het belijden, het predikantentekort, de verhouding tussen doop en avondmaal, de eerste hoofdstukken van Genesis en de leer over de zonde, de ambtsleer, het voortgaande gesprek over homoseksuele relaties – het zijn allemaal vraagstukken die meer of minder nadrukkelijk aan de orde zijn in de NGK. Staan die verschillende vraagstukken los van elkaar of hangen ze samen? Aan deze ketting van kwesties met een bepaalde gevoeligheid rijgt dit nummer een volgende kraal: de plek en rol van de hbo-theoloog.

Lees artikel
Kerknieuws juli 2026

Kerknieuws juli 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, juli 2026. Het beroep dat NGK Emmen op ds. Rik Meijer uitbracht, heeft hij aangenomen. De gemeente van Emmen zal zijn derde gemeente worden. Hij begon zijn werk in 2012 in Alblasserdam, per 1-1-2020 GKv Alblasserdam-Nieuw Lekkerland; later in dat jaar werd hij predikant in GKv Hardenberg-Baalderveld-Zuid, sinds 2021 NGK Hardenberg-Baalderveld.

Lees artikel
Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Jan Mudde
  • Ethiek

‘Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden’, het kan zomaar gezegd worden als iemand de wenkbrauwen epileert of zichzelf door waxen onthaart. Maar sommige mensen gaan heel ver om aan een schoonheidsideaal te beantwoorden – veel te ver. Zoek maar eens op lotusvoeten, Victoriaanse korsetten, tattoos, lip- en bilfillers en looksmaxxing. Toch hebben mensen die willen lijden om wat heet mooi te zijn iets voorbeeldigs, zeker voor Nederlandse christenen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief