Column: Diepgelovig

Dick Westerkamp | 15 september 2018
  • Column

De laatste tijd kom je het steeds vaker tegen in de media. Het trof me voor het eerst in de Volkskrant, waarin het woord ‘diepgelovig’ in één stuk zelfs drie keer voor kwam. En binnen enkele minuten kwam ik het nog een paar keer tegen in andere nieuwsbronnen.

Als beschreven wordt hoe Trump steun krijgt onder de Amerikaanse evangelicals (een beschamende zaak overigens) dan zijn die opeens niet slechts gelovig, maar diepgelovig. En hetzelfde geldt voor hele bisdommen in de Rooms-Katholieke Kerk waar misbruik aan het licht is gekomen. En voor mensen die vragen stellen bij zaken waar geen zinnig mens toch nog tegen kan zijn, zoals het homohuwelijk. Allemaal diepgelovig.

Nu kan het dat sommige standpunten terecht kritiek uitlokken. Maar waarom moet daar dan iets bij gezegd worden over de mate van geloof van de betrokkenen (voor zover je die zou kunnen vaststellen)?

Hoe geloviger hoe enger

Ben ik wantrouwend als ik daarin iets hoor van: Pas op voor dat geloof? Hoe geloviger hoe enger. Kijk eens waar het toe leidt. Je mag jezelf best christen of moslim of wat dan ook noemen (zo tolerant zijn we dan ook wel weer), als het maar niet te ver gaat, en vooral: als we er maar niet te veel van merken.

Geloof mag in onze samenleving, als een etiket dat je ergens van buitenaf op plakt en dat je er ook zo weer af kunt wassen, vergelijkbaar met die vermeend joods-christelijke traditie van ons land. Maar o wee als je vanuit je geloof een andere mening hebt dan de huidige politiek correcte. ‘Kijk eens waar dat geloof toe leidt: is het niet verschrikkelijk? Oppassen mensen, daar heb je weer zo’n diepgelovige.’

Laten we het maar opvatten als een geuzennaam. Ik zou er geen bezwaar tegen hebben als mensen zien dat er een link ligt tussen mijn geloof en mijn overtuigingen in politiek en samenleving. En dat het geloof ook tot uiting komt in mijn gedrag en houding. Misschien moeten we het maar zelfbewust op de voordeur zetten. Dan heten we niet meer GKv of NGK, maar DGK: Diepgelovige Gereformeerde Kerk.

Over de auteur
Dick Westerkamp

Dick Westerkamp is emeritus predikant van de Lichtboog (NGK) in Houten.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief