Preek door de week

Praktijkcentrum | 7 december 2018
  • Praktijklokaal

Waar ging de preek van afgelopen zondag ook alweer over? ‘Zondagmiddag kan ik misschien de grote lijn nog reproduceren, maar maandagmiddag kom ik vaak niet verder meer dan het thema’, valt op de website van de Wilhelminakerk (NGK) in Haarlem te lezen. En dan mis je vooral de praktische toepassing, die je tijdens of direct na de preek nog wel voor ogen staat, maar die later vervliegt.

042204 Praktijklokaal foto 1Natuurlijk kun je in veel gevallen de hele kerkdienst wel terugluisteren via internet, maar het kan ook sneller. In de Haarlemse Wilhelminakerk is na afloop van de dienst een korte reminder beschikbaar, bedoeld om de kernboodschap van de preek vast te houden. En ook – zo is de hoop – om in de waan van alledag met de leerpunten uit de preek praktisch aan de slag te kunnen. De eigen predikant, ds. Jan Mudde, doet er uiteraard aan mee, maar ook gastpredikanten werken mee. Gemeenteleden en andere kerkgangers kunnen deze korte preeksamenvattingen via de mail ontvangen, maar ook op de eigen website zijn ze terug te vinden onder de kop ‘Preek door de week’.

Ook de Ankergemeente (CGK/NGK) in Nieuwegein werkt met dergelijke preeksamenvattingen, onder de naam ‘Keek op de preek’. Er worden hier ook gesprekspunten bij geleverd.

De NGK Almere gaat nog verder: die publiceert regelmatig een uitgebreide samenvatting van de preek voorafgaand aan de betreffende dienst.

Webtips
www.wilhelminakerk.nl/activiteiten/preekdoordeweek
www.ankergemeente.nl/keek_op_de_preek.php

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Gods blik op migratie

Gods blik op migratie

Koert van Bekkum
  • Column

En weer was er gedoe in Ter Apel. Houdt het dan nooit op? Nee, zolang de volken woeden – elders door oorlog en uitzichtloosheid, of hier met verzet tegen asiel als electoraal verdienmodel – zijn we er niet vanaf. Gelukkig beschikken Bijbellezers in Genesis 10 over een breder perspectief op geopolitieke verschuivingen en migratie. Deze ‘volkerentafel’ vertelt over de afstammelingen van Noachs zonen, Sem, Cham en Jafet. Nu is Genesis 10 vaak gebruikt voor een nogal statisch beeld van landen en volken. God lijkt ieder volk immers een vaste plek te geven. En inderdaad biedt het geslachtsregister een soort wereldkaart. Maar de tekst doet meer, er zit beweging in.

Lees artikel
Begin van Genesis – geschiedenis?

Begin van Genesis – geschiedenis?

Mark Janssens
  • Opinie

Ik geloof dat het begin van de Bijbel fundamenteel is. Niet voor niets opent de Bijbel met deze hoofdstukken. Is het begin van de Bijbel geschiedenis in onze westerse zin verstaan? Dat is de vraag in het artikel van collega Ulbe van der Meer (‘De slang heeft niet gesproken’, Onderweg, mei 2026) en de reacties daarop in het nummer van juli 2026. Waarbij geschiedenis vooral betrekking heeft op feiten en concrete gebeurtenissen. Dan kun je aan de ene kant of aan de andere kant uitkomen, al dan niet met voorzichtigheid en nuances. 

Lees artikel
Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
De mythe van de schuldige omstander?

De mythe van de schuldige omstander?

Louren Blijdorp
  • Boekbespreking

De Breepleinkerk in Rotterdam siert de cover van het indrukwekkende boek van Geert Hovingh. In die kerk verborgen de latere Kamper ethicus dr. Gerrit Brillenburg Wurth en zijn vrouw Gerda van Leeuwen samen met kostersechtpaar Jacobus en Annigje de Mars-Ouwens, 34 maanden lang zeven joodse onderduikers. Een van hen werd geboren tijdens de onderduik, in de kosterswoning. Het is een van de bijna onuitputtelijke hoeveelheid verhalen die Hovingh op tafel heeft gelegd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief