Leve de grijsheid (3)

Maarten Boersema | 11 mei 2019
  • Achtergrond
  • Interview
  • Thema-artikelen

Vier 85+’ers delen hun wijsheid over ouder worden. Hannie Aalbers is 90 jaar. Ze vierde afgelopen najaar haar verjaardag.

Hannie Aalbers: ‘Ik hoop eerlijk gezegd dat ik door God ineens wordt weggeroepen uit het leven.’ (beeld Maarten Boersema)

Hannie Aalbers: ‘Ik hoop eerlijk gezegd dat ik door God ineens wordt weggeroepen uit het leven.’ (beeld Maarten Boersema)

Hannies verjaardag was een groot feest. Toch voelt ouder worden voor haar niet altijd als iets feestelijks. ‘Ik kreeg vandaag het bericht dat een goede vriendin darmkanker heeft. In het afgelopen jaar zijn al drie van mijn zussen overleden. Geregeld denk ik dat ik misschien wel de vierde op rij zal zijn.’ Ze vertelt over haar angst om ziek te worden. ‘Ik hoop eerlijk gezegd dat ik ineens door God wordt weggeroepen uit het leven, net zoals bij mijn man, die overleed in de slaap.’

Een ander aspect dat ze moeilijk vindt aan het ouder worden is het afhankelijk zijn van anderen. ‘Het alsmaar moeten vragen aan anderen om me te helpen, valt me wel zwaar.’ Ze lacht hartelijk om zichzelf. ‘Leven brengt de worsteling van het aanvaarden met zich mee. Het ene moment gaat me dat beter af dan het andere moment. Maar gelukkig krijg ik de kracht van God om vol te houden.’

Veelbewogen

Hannie kijkt terug op een goed en veelbewogen leven. ‘Ouder worden maakt me ook wel onzeker over het verleden. Want mijn en onze goedbedoelde keuzes in het verleden zijn niet allemaal goed uitgepakt. Ik heb ook fouten gemaakt.’

Ze kijkt door het raam van haar woning in Leiden naar de lucht. ‘Ik probeer mijn verleden en mijn toekomst in gebed aan God toe te vertrouwen. Dat maakt me het ene moment alleen maar onrustiger, maar het andere moment geeft het me gelukkig meer rust.’ En wat zou ze die rust en vrede die het geloof biedt graag ook doorgeven aan jonge generaties. ‘Een beetje meer geloof, dat is mijn wens. Voor mezelf, maar vooral ook voor de generaties die na mij komen.’

Dit artikel staat in de laatstverschenen editie van magazine OnderWegOnderWeg richt zich op christenen die God en kerk liefhebben en midden in het leven staan. Lees OnderWeg 3 maanden (6 nummers) gratis. Je kunt kiezen tussen een digitaal abonnement (via onze nieuwe app) of een papieren abonnement.

Over de auteur
Maarten Boersema

Maarten Boersema is als predikant verbonden aan de NGK Leiden-Herengrachtkerk en hoofdredacteur van bijbelstudiemagazine WegWijs. Onze hoofdredacteur Louren Blijdorp is columnist voor WegWijs. Want we zijn samen onderweg ook als bladen.

Meest gelezen

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Rentmeesterschap is zo gek nog niet

Rentmeesterschap is zo gek nog niet

Jan van der Stoep
  • Column

Toen ik biologie studeerde in Wageningen had ik veel houvast aan het werk van Bob Goudzwaard. Het was begin jaren ’90 en ik maakte me zorgen om de toekomst van de aarde. De kernramp van Tsjernobyl had diepe indruk op me gemaakt. Ook zag ik overal om me heen de biodiversiteit achteruitgaan. 

Lees artikel
Leren snoeien bij Hoop voor NOP

Leren snoeien bij Hoop voor NOP

Pieter Messelink
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

‘Ik wilde de hele wereld redden.’ Marieke zegt het met een glimlach. Dat verlangen is niet verdwenen, maar haar manier van kijken wel. ‘Ik dacht dat God vooral blij met mij zou zijn als ik zoveel mogelijk deed voor Hem en voor andere mensen. Nu ontdek ik dat Hij mij soms juist vraagt om dingen los te laten.’ Het is een zin die samenvat wat er gebeurt bij leden van verschillende kerken in de Noordoostpolder. Dit keer niet het verhaal van één kerk uit een regio, maar het verhaal van mensen uit verschillende kerken ín een regio: Bieneke uit de NGK Marknesse-De Bron, Marieke uit Bant van de NGK Emmeloord-Pro Rege en Petra die in Espel woont en kerkt in een evangeliegemeente op Urk. Ze komen inmiddels bijna een half jaar samen in een leer- en doetraject van Kerkpunt over discipelschap. Het organiserende team verzon er de naam ‘Hoop voor NOP’ voor. Het traject is geen theoretische cursus maar een gezamenlijke zoektocht naar de vraag hoe je Jezus volgt in het gewone leven. Deelnemers komen in twee jaar tijd vier keer bij elkaar en intussen is er contact in kleine groepen.

Lees artikel
De Bergrede (on)navolgbaar?!

De Bergrede (on)navolgbaar?!

Egbert Brink
  • Verdieping

Is de Bergrede navolgbaar? Die vraag dient zich haast vanzelf aan wanneer we Jezus horen spreken. Zijn woorden zijn zo hoog gegrepen, zo radicaal, dat ze ons het gevoel geven dat we een andere wereld binnenstappen. Eerder dan dat we aangesproken worden in onze eigen werkelijkheid. Heb je vijanden lief. Keer de andere wang toe. Wees volmaakt. Het lijkt alsof Jezus een klimaat beschrijft dat wij niet kennen. Een sfeer die eerder bij het paradijs hoort dan bij het leven zoals wij dat dagelijks ervaren. En wie eerlijk luistert, voelt meteen de spanning: dit is toch onmogelijk om na te leven, laat staan vol te houden? Onnavolgbaar!?

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief