Amersfoort-Vathorst rolstoelvriendelijk

Praktijkcentrum | 8 juni 2019
  • Praktijklokaal

Plannen om de kerkzaal te verbouwen, of nog radicaler: nieuwbouw? Denk dan ook aan wat het in de praktijk betekent om een inclusieve kerk te zijn: iedereen heeft zijn plaats en kan er zich welkom weten, met eventuele beperkingen.

In de gemeente Amersfoort-Vathorst wordt rekening gehouden met de gevarieerde samenstelling van de gemeente (op de foto gemeenteleden tijdens een belijdenisdienst). (beeld Arnold Mars)

In de gemeente Amersfoort-Vathorst wordt rekening gehouden met de gevarieerde samenstelling van de gemeente (op de foto gemeenteleden tijdens een belijdenisdienst). (beeld Arnold Mars)

De GKv Amersfoort-Vathorst heeft daar goed over nagedacht, ook omdat ze samen met de zorginstellingen Sprank en Accolade en kinderdagverblijf Bzzzonder onder één dak woont in het centrum Hart van Vathorst. In het EO-blad Visie krijgt de gemeente de ruimte om uit te leggen wat dat in de praktijk betekent.

Margreeth Drost, zelf slecht ter been vanwege een hersenbeschadiging, was lid van diverse kerkelijke gemeentes en had niet overal goede ervaringen. Zelf woont ze nu in Zwolle. Ze geeft zes tips over wat belangrijk is voor een gemeente die niet alleen wat betreft het gebouw, maar ook in de omgang met elkaar inclusief wil zijn:

1. De basis: geen drempels in het gebouw en wel een invalidentoilet.

2. Brede gangpaden, zodat rolstoelers genoeg ruimte hebben.

3. Stoelen in plaats van banken. Het is vanuit een rolstoel makkelijker om in een stoel te gaan zitten dan om in een bank te klimmen. Een stoel is bovendien weg te halen, mocht een rolstoeler willen inschuiven in de rij.

4. Kapstokken op de hoogte van rolstoelers.

5. Het is goed als de predikant in de preek of in het gebed aandacht heeft voor fysieke gebrokenheid en niet alleen voor gezinnen of echtscheidingen.

6. Let op het taalgebruik. Het geeft erkenning als wordt gezegd: ‘Als u kunt en wilt, wilt u dan bij het zingen van dit lied gaan staan.’

De gemeente van Amersfoort-Vathorst heeft verder ook bewust gekozen voor een prikkelarme inrichting en er is een lift naar de ruimten op de verdieping en beneden.

Waar draait het uiteindelijk om? ‘Wederzijdse afhankelijkheid is in de Bijbel vanzelfsprekend. Het zou mooi zijn als dat meer gaat leven onder Jezus’ volgelingen. Er is een mooi Afrikaans gezegde: If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together’, aldus Margreeth Drost.

Webtip
visie.eo.nl/2019/05/hoe-rolstoelvriendelijk-is-jouw-kerk

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief