Column: Van ons allemaal

Wim van der Schee | 14 maart 2020
  • Column

Als een echo uit een lang vervlogen verleden heten sommige functies in de kerk nog ambten. De naam herinnert aan de tijd dat de kerk nog deel uitmaakte van het publieke leven, dat wat van ons allemaal is. Net als de burgemeester had de predikant een ambt, een publieke rol, niet alleen voor zijn gemeente, maar voor iedereen in zijn dorp of stad.

Toen de kerk zich uit het publieke leven terugtrok, werd de predikant gemeente-predikant: voorganger, hulpverlener, onderwijzer, aandachtgever, verzorger van kerkmensen. Geen wonder dat het biblicistisch misverstand hem tot één van de lokale oudsten kon degraderen. In feite is hij al meer dan een eeuw kerkelijk werker met sacramentsbevoegdheid. De functieaanduiding ‘ambt’ is een publieke vlag op een private modderschuit.

Hij wordt als dienstverlener de publieke ruimte in gestuurd

Sinds er langzaam weer wat gezond zelfbewustzijn in de kerken ontstaat, komt er ook meer oog voor de rol van predikanten buiten de kerk. ‘De predikanten hebben als primaire taak de verkondiging van het evangelie voor kerk en wereld.’ (Kerkorde GKv B9.1). Daar is vraag naar ook. Op allerlei momenten zoeken mensen een medemens die bevoegd en in staat is een verlossend woord van gene zijde over hun leven te spreken. Krijgt hij daarmee zijn ambt terug? Soms kan het zo voelen, maar in werkelijkheid betekent het vooral dat hij als dienstverlener de lege publieke ruimte in gestuurd wordt, een van de vele spelers op de markt van de geestelijke verzorging. Op zich prima, elk beetje hulp en goed nieuws is goed besteed in onze samenleving.

Maar wat me het meest opvalt, is dat de gemeente daar niet ook is, in die lege publieke ruimte. Ja, er zijn wat vrijwilligers uit de kerk in het verpleeghuis of het buurthuis, er zijn mensen actief in hun straat. Maar veel meer mensen zitten thuis te wachten tot de dominee langskomt. Het wordt tijd om die bubbel van de gemeente eens door te prikken. Alleen een publieke gemeente kan haar voorgangers ambtsdragers noemen.

Over de auteur
Wim van der Schee

Wim van der Schee is predikant van de hervormde wijkgemeente Lindtse Hof in Zwijndrecht.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief