Stimulans: Zin, kosmos, New Wine

Jannet de Jong | 26 juni 2021
  • Stimulans

Lees-, kijk- en luistertips voor geloofs- en gemeenteopbouw.

De weg naar een zinvol leven

De Britse nieuwtestamenticus Tom Wright, bekend van onder andere Eenvoudig Christelijk en De Bijbel voor iedereen, schreef een nieuwe inleiding op het christelijk geloof. Vanuit het evangelie naar Johannes behandelt Wright zeven wegwijzers naar God: gerechtigheid, liefde, spiritualiteit, schoonheid, vrijheid, waarheid en macht. Alle wijzen ze op God, en tegelijk kunnen we ze alle zeven als mens nauwelijks hanteren.

Het zijn onderwerpen die ons raken als we nadenken over de invulling van een wijs en volwassen leven. Ze hebben te maken met zin en doel, met het diepe verlangen van ieder mens om een betekenisvol leven te leiden. Ze zijn ook gebroken als we ze niet inkleuren vanuit het grote verhaal van God met de wereld. Wright nodigt ons uit om deze wegwijzers te doordenken in het licht van Johannes en zo meer te ontdekken over het hart van God voor de schepping. Tom Wright, Zeven wegwijzers is uitgegeven door Van Wijnen.


Aandacht voor het meesterwerk

Predikant en fysicus Rolie Barth heeft jaren gewerkt aan een boek waarin hij de verbinding zoekt tussen geloof en natuurwetenschap. In een dik en kleurrijk boek besteedt hij aandacht aan de kosmos, het leven en de mens. Daarbij gaat het van de allerkleinste deeltjes van het universum tot aan de bijzondere band tussen God en mensen.

Barth schrijft over God als bouwmeester en over de schepping als zijn huis. Dat huis is gebouwd aan de hand van een plan. Aan de hand van allerlei voorbeelden maakt Barth duidelijk hoe doordacht en gestructureerd het huis van de schepping in elkaar zit. Tegelijk: als de schepping Gods meesterwerk is, blijven er ook stevige vragen over! Hoe veilig is het huis waarin wij wonen? Hoe verhouden gebrokenheid in de schepping en lijden in de wereld zich tot Gods hand in de wereld? En welke plaats heeft de dood in zijn plan?

Rolie Barth, De kosmos en het leven is uitgegeven door Buijten & Schipperheijn.

Webtip
www.dekosmoseenmeesterwerk.nl


New Wine in kleine kring

Voor het tweede jaar op rij vindt de zomerconferentie van New Wine vooral online plaats. Het thema is ‘Leven in Jezus. Blijf in mij, dan blijf Ik in jullie’. De Zuid-Afrikaanse theoloog werkt dit thema uit in vijf onderwijsblokken. Verder zijn er concerten en seminars.

Daggasten worden maar beperkt toegelaten, alleen voor jongeren is er een groter fysiek evenement. Dit betekent gelukkig niet dat je het programma alleen thuis kunt volgen.

Met ‘Tiny Wine-groepen’ kan dat ook in kleine kring. Tiny Wines zijn locaties – een camping, buurthuis of een kerkzaal – waar kleine groepen in de week van de Zomerconferentie (22-25 juli 2021) de live-uitzendingen bekijken en doorpraten. Je wordt aangemoedigd om zelf zo’n groep op te zetten en aan te melden bij New Wine. Mooi is dat je daarbij kunt vermelden of je groep ‘open’ is, zodat New Wine mensen kan doorverwijzen.

Webtip
www.zomerconferentie.new-wine.nl/community/tiny-wine/

Over de auteur
Jannet de Jong

Jannet de Jong werkt voor het Praktijkcentrum.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief