Gods stem verstaan

OnderWeg | 25 juni 2022
  • Reportage
  • Thema-artikelen

Hoe spreekt God? Drie christenen vertellen hoe zij Gods stem in hun leven hebben gehoord en hoe zij daarop hebben gereageerd.

‘U hoeft niet te geven van wat u niet hebt.’ (2 Korintiërs 8:12-13)

(beeld Minh Pham/Unsplash)

‘Ik was nog niet zo lang christen. Ik wist dat ik bij God wilde horen, maar hoe dat precies zou zijn, wist ik nog niet. In die tijd had ik een vriendin van wie de echtgenoot verslaafd was aan drugs. Hij zou opgenomen worden in een kliniek, maar in afwachting daarvan logeerde hij bij verschillende mensen. Ook een tijdje bij mij. Op een dag vroeg hij: “Kan ik niet hier blijven? Het gaat nu toch goed met mij?” Ik zag de pijn in zijn ogen. Hem afwijzen voelde als het wegschoppen van een puppy. Mijn hart zou breken. Toch dacht ik niet dat het een goed idee was om ja te zeggen. Ik voelde me klem zitten en ik bad: “God, wat moet ik doen? Ik moet het weten!” Ik sloeg lukraak de Bijbel open en daar las ik het: “U hoeft niet te geven van wat u niet hebt.”

Ik geloof niet dat God als een jukebox is – je gooit er een muntje in en je krijgt antwoord. Ik zou dit dan ook niet als methode aanraden en zeker niet om God uit te testen. Het is ook de enige keer dat ik dit zo gedaan heb. Toen kreeg ik antwoord.’

Nicolet Mulder


Laat los en gij zult losgelaten worden. (Lucas 6:37b, NBG ’51)

(beeld Geronimo Giqeaux/Unsplash)

‘Ik hoorde die woorden in de kerk. Ze lieten me niet meer los. Ik wist zeker: dit is een boodschap van God voor mij. Maar ik begreep er niets van. Het heeft ook nog jaren geduurd, voordat dat veranderde. Toen ik die woorden hoorde, was ik kapot. Mijn bedrijf ging failliet en mijn huwelijk was het ook. Ik dacht en hoopte eerst dat die woorden betekenden dat nu toch alles goed zou komen. Maar een maand later zei mijn vrouw dat ze bij mij wegging.

Ik heb helemaal aan de grond gezeten. Een scheiding, rechtszaken met mijn familie om het bedrijf. Ik ben zelfs een tijdje thuisloos geweest en heb daarna van de bijstand geleefd. Maar in het contact met anderen en in contextuele therapie ben ik gaan leren dat je als mens bepaald kunt zijn door je verleden en de generaties voor je. Dat heb ik leren loslaten. Ik heb ontdekt dat ik iemand ben met groot verlangen naar ruimte en vrijheid, terwijl ik me heel verantwoordelijk voor anderen voelde en daardoor van alles vasthield. Maar ik heb leren loslaten en leren leven. Als hulpverlener leer ik dat nu ook aan anderen.’

Hans van Eeken


Dit weet ik, dat God met mij is. (Psalm 56:10)

(beeld Kevin Erdvig/Unsplash)

‘Ik ben opgegroeid in de Gereformeerde Gemeente, maar ik leidde een dubbelleven. Ik was beroepsmilitair en geloofde eigenlijk niet dat God bestond. Ik ging als leiding mee met een jeugdkamp van de kerk. Dat was erg confronterend voor mij. Het ging over de Bijbel en zelf zat ik vol ongeloof. Ik bad: “Als U leeft, laat het dan maar zien.” Op een avond kwam er een ouderling spreken. Elk woord dat hij zei, was raak. Aan het einde van de avond gaf hij mij een hand en zei hij: “Jan Kees, God leeft!” Ik brak en ben weggelopen en heb gebeden en mijn zonden beleden. Ik heb later aan die ouderling teruggevraagd: “Weet je nog wat je toen gezegd hebt? Hij wist het nog letterlijk.”

Toch begon ik daarna te twijfelen, zoals zoveel mensen in de Gereformeerde Gemeente. “Is het wel voor mij? Hoe vind ik geloofszekerheid?” Tot ik op een begrafenis was, waar de predikant las: “Dit weet ik, dat God met mij is.” Daarna was mijn twijfel weg. Ik heb dat opgeschreven en als ik het moeilijk vind om te geloven, lees ik dat terug. Telkens als we die psalm zingen of lezen, dan word ik geraakt en bemoedigd.’

Jan Kees van der Hart

Geïnspireerd door magazine OnderWeg? Neem een proefabonnement!

Meest gelezen

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Redactie
  • Redactioneel

De verzoening, de vitaliteit van het belijden, het predikantentekort, de verhouding tussen doop en avondmaal, de eerste hoofdstukken van Genesis en de leer over de zonde, de ambtsleer, het voortgaande gesprek over homoseksuele relaties – het zijn allemaal vraagstukken die meer of minder nadrukkelijk aan de orde zijn in de NGK. Staan die verschillende vraagstukken los van elkaar of hangen ze samen? Aan deze ketting van kwesties met een bepaalde gevoeligheid rijgt dit nummer een volgende kraal: de plek en rol van de hbo-theoloog.

Lees artikel
Kerknieuws juli 2026

Kerknieuws juli 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, juli 2026. Het beroep dat NGK Emmen op ds. Rik Meijer uitbracht, heeft hij aangenomen. De gemeente van Emmen zal zijn derde gemeente worden. Hij begon zijn werk in 2012 in Alblasserdam, per 1-1-2020 GKv Alblasserdam-Nieuw Lekkerland; later in dat jaar werd hij predikant in GKv Hardenberg-Baalderveld-Zuid, sinds 2021 NGK Hardenberg-Baalderveld.

Lees artikel
Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Jan Mudde
  • Ethiek

‘Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden’, het kan zomaar gezegd worden als iemand de wenkbrauwen epileert of zichzelf door waxen onthaart. Maar sommige mensen gaan heel ver om aan een schoonheidsideaal te beantwoorden – veel te ver. Zoek maar eens op lotusvoeten, Victoriaanse korsetten, tattoos, lip- en bilfillers en looksmaxxing. Toch hebben mensen die willen lijden om wat heet mooi te zijn iets voorbeeldigs, zeker voor Nederlandse christenen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief