Een wonder in de wieg

Han Hagg | 10 december 2022
  • Algemeen
  • Eyeopener

…brak de dag van haar bevalling aan, en ze bracht een zoon ter wereld, haar eerstgeborene. Lucas 2:6-7

Voor het eerst zwanger worden en samen met je kind negen maanden lang toegroeien naar de dag dat je onherroepelijk van elkaar gescheiden wordt én elkaar eindelijk in de ogen mag kijken. Twee kleine oogjes, zo nieuw dat de oogleden nog aan elkaar geplakt zitten en hooguit een lodderige, verbaasde eerste blik de wereld in werpen richting die twee grote ogen, met een minstens even verbaasde, maar o zo liefdevolle moederblik. Alle pijn en moeite van het ter wereld brengen en ter wereld komen bestaat op zo’n uniek moment even niet. En alles wat zich nog zal aandienen in de toekomst, wie denkt daaraan? 

‘Hij kwam bij ons, heel gewoon’ zingen we op het kerstfeest. Zo was het ook. Nergens een stralenkransje te bekennen. Ook geen kerstkransjes trouwens. Geen engel te zien in de kraamkamer. Geen stem uit de hemel of hemelse achtergrondmuziek. Gewoon de stilte van de nacht, zoals altijd. Zo op het oog was er niets bijzonders aan de hand. Het ging zoals het met ons allemaal is gegaan. Hij werd een van ons. Hij schopte tegen de buikwand van zijn moeder voor zijn geboorte, net als wij deden. Eenmaal ter wereld huilde Hij wanneer het hoog tijd was voor een volgende voeding of verschoning. Zo gewoon, dat dokter Lucas er verder geen woord aan wijdt. Hij laat ze op het unieke moment even met rust, die twee. Of nee: die drie, want zorgzame Jozef is er ook nog. Een moment om samen van te genieten en om samen God voor te danken. Hij spaarde twee mensenlevens. Naast de moeder, was Hij het die een nieuweling ter wereld bracht. Dat blijft bijzonder!

Ongewone aankondigingen

Zo gewoon als de zwangerschap en het geboorteproces verliep, zo ongewoon was de aankondiging van het kind dat zou komen. Het is een opvallend verschijnsel dat in de Bijbel opvallend belicht wordt bij diverse zwangerschappen die God tevoren aankondigt. Verscheidene verhalen lijken wel een voorafschaduwing van de komst van de Messias op aarde. In uitzichtloze situaties brengt God nieuw perspectief. Ik wil daarvoor graag met een drietal voorbeelden aandacht vragen. Je zult keer op keer zien dat mensen die God daarvoor uitkiest van de een op de andere dag een heel ander leven krijgen. Het karretje van hun bestaan, dat zo vastgelopen leek, zet God weer op de Weg des Levens. Dat is aan de ene kant mooi, grandioos zo’n verrassing. Maar het blijkt toch ook z’n schaduwzijde te hebben.

U moet u inloggen om dit artikel te bekijken. Login om toegang te krijgen.
Over de auteur
Han Hagg

Han Hagg is predikant van de GKv Zwolle-Zuid.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief