Rolmodel

Theanne Boer | 21 mei 2024
  • Column

Een tijdje geleden hadden mijn man en ik een groep jonge mensen op bezoek. Ze deden de Jona-opleiding van Micha Nederland voor mensen die in hun professionele en kerkelijke leven willen streven naar gerechtigheid en duurzaam leven. Bij ons zou het gaan over ecologische gerechtigheid.

Mijn man, die op onze hectare bijbelse landbouw pleegt, gaf een excursie en zette vervolgens de groep aan het werk: boekweit zaaien en onkruid wieden. Ik voelde mij verantwoordelijk voor de aanvoer van talloze liters drinkwater (het was warm), zag toe op het kokkerellen en meende dat daar zo ongeveer mijn taak wel ophield. Maar nee, ik was, net als echtgenoot, een ‘rolmodel’. Wij dienden de groep van wijze inzichten te voorzien. Wijsheid die met de jaren schijnt te komen, ook al voelt dat helemaal niet zo. Want wie weet in deze verwarrende tijden waarin iedereen en alles ‘in transitie’ schijnt te zijn, nog wat wijsheid is?

Echtgenoot kweet zich met verve van zijn taak en spuide zijn kennis en inzicht over Bijbel, mens en schepping en hoe deze drie zich tot elkaar zouden moeten verhouden. De groep hing aan zijn lippen. Hier zat een rolmodel, dat zag je zo.

Maar ik? Voor mij waren de rollen omgedraaid. Ik laafde me aan de energie die deze jonge mensen uitstraalden. Werd blij van hun carrièrekeuzes, want ze namen stuk voor stuk geen genoegen met een onzinbaan. Ze wilden meer: hun bedrijf verduurzamen, alle kinderen van de kerk de natuur in bonjouren, de mode-industrie aanpakken, iedereen bekeren tot het kopen van tweedehands. Hemelbestormers, van wie je zou willen dat dat nooit op zou houden.

’s Avonds bij het kampvuur kwam Spreuken 27:23 (Herziene Statenvertaling) voorbij: ‘Zorg dat u (de gezichten van) uw schapen kent.’ Dat kun je letterlijk opvatten en een antibio-industriepreek houden. Maar ineens hoorde ik mijzelf zeggen: ‘Houd je kudde klein. Dwing jezelf om niet te groot te denken, maar over weinig getrouw te zijn. Kies een taak en voer die uit. Je kunt nooit alles doen. God maakt het af.’ Het is me een raadsel waar ik die wijsheid vandaan haalde.

Over de auteur
Theanne Boer

Theanne Boer is tekstschrijver en journalist.

Meest gelezen

Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief