Moeder Kiek

Theanne Boer | 17 juli 2025
  • Column

Het was al dagen erg warm, het graan rijpte snel en boer Jankees besloot te dorsen voor er onweer zou komen. Slecht nieuws voor de Kiek, want haar nest zou met jongen en al verhakseld worden in de combine. Tenzij dat nest gemarkeerd zou worden, zodat de boer vanaf zijn enorme machine zicht had op de plek des (on)heils. Samen met buurman-schaapherder speurde mijn man de akker meter voor meter af, uren- en urenlang, totdat de boer zelf ineens van zijn dorser sprong: ik heb hem! Zijn grote messenbalk had het nest op een haar na gemist…

Later zou echtgenoot vertellen dat hij ervoor gebeden had. Hij blijft God de kans geven voor zijn schepping te zorgen, ook al heeft hij vaak het gevoel dat Hij het laat afweten. Gelukkig werd dit gebed verhoord. Als ik de volgende dag over de dijk fiets, zie ik een uitgestrekte gedorste akker, met daarin een afgezet vierkant, waarin het graan nog fier overeind staat. Daarbinnen bevindt zich dat nest en ik zie moeder Kiek even verderop op de uitkijk zitten. Wat een geweldig gezicht: dat ene overdadige vierkant in die kale akker. Als een uithangbord van de natuur: wij zijn er ook nog!

In Leviticus 19 staat dat je de randen en de hoeken van de akker niet mag oogsten om de weduwen en de wees de kans te geven hun kostje bij elkaar te scharrelen. Als we de vogelen des hemels en de dieren des velds beschouwen als de weduwe en de wees, die hun voedsel bij elkaar moeten zoeken in dit volgebouwde, intensief-beboerde Nederland, dan voldoen we aan deze bijbelse landbouwwet door niet te rusten voordat we het nest gevonden hebben om het te kunnen redden uit de klauwen van de veevoerindustrie.

Over de auteur
Theanne Boer

Theanne Boer is tekstschrijver en journalist.

Meest gelezen

Huis op een rots

Huis op een rots

Redactie
  • Redactioneel

Staat er eigenlijk iets spannends op de agenda van de synode? Deze maand komt de synode voor het eerst bij elkaar voor een introductieweekend. Daarna volgen in oktober een bidstond en een opening en vervolgens zijn er 8 vergaderdagen verspreid over november ’26 tot maart ‘27. 56 afgevaardigden hebben de schone taken om een stevige stapel beleidsrapporten door te nemen en daar besluiten over te nemen. 

Lees artikel
Kerknieuws september 2026

Kerknieuws september 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, september 2026. Ds. Hans Riemer, verbonden aan NGK Den Haag-Morgensterkerk heeft het beroep dat de NGK Voorburg-Franse Kerk op hem heeft uitgebracht aangenomen. De gemeente in Voorburg telt ruim 150 leden. Eerder was ds. Riemer predikant van GKv, later NGK, Langerak. 

Lees artikel
Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Hans Schaeffer
  • Opinie

De kerk is Gods werk. Dat is een van de massieve kernovertuigingen van gereformeerde theologie. Zo hoog zet de Heidelbergse Catechismus ook in: ‘Dat de Zoon van God … Zich een gemeente … vergadert, beschermt en onderhoudt. Hij doet dit door zijn Geest en Woord.’ (Zondag 21, v/a 54). Kerk-zijn is voluit Gods werk. Tegelijk is je ervaring soms heel anders. Het is evengoed mensenwerk, met alle spanningen en gedoe die dat oplevert. Precies de spanning tussen Gods werk en mensenwerk maakt kerkvernieuwing als thema urgent. Hoe zit dat? En hoe ziet dat eruit in de praktijk? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief