Eerste vrouw op vrijgemaakte kansel

Ad de Boer | 4 maart 2015
  • Nieuws

Ineke Baron zal op 31 mei als eerste vrouw een preek houden in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). Ze gaat voor in een dienst van de GKv Haulerwijk. Het gaat om een proefpreek in het kader van haar opleiding.

Ineke Baron beleeft het besluit als een erkenning van haar werk in de gevangenis.

Ineke Baron beleeft het besluit als een erkenning van haar werk in de gevangenis.

Ineke Baron werkte van 2012 tot 2014 als geestelijk verzorger in de jeugdgevangenis van Veenhuizen. Inmiddels gaat ze in twee gevangenissen voor volwassenen in Veenhuizen voor in kerkdiensten.

Baron heeft een deel van de bacheloropleiding aan de Theologische Universiteit Kampen gedaan en volgt nu een praktische vorming in preken aan het Baptistisch Seminarium in Amsterdam. Daarbij horen stagepreken, die op video opgenomen worden. Dat laatste mag niet in de gevangenis. Daarom deed ze een verzoek aan de kerkenraad om dat in een kerkdienst van haar eigen gemeente te laten plaatsvinden.

De kerkenraad van de GKv Haulerwijk heeft na een intensief overlegtraject ingestemd met haar preekverzoek. Bij dat besluit is ook de gemeente betrokken.

De kerkenraad wil met zijn toestemming niet het recente besluit van de GKv-synode, dat geen ruimte laat voor vrouwelijke ambtsdragers, ter discussie stellen. De raad wijst er onder verwijzing naar Prisca en Junia (Romeinen 16) op dat de Bijbel positief staat tegenover vrouwen die onderwijzen. De dienst waarin Baron zal preken, zal onder leiding staan van een GKv-predikant.

Ineke Baron beleeft het besluit als een erkenning van haar werk in de gevangenis, waarmee ze in 2005 op eigen initiatief en als vrijwilliger begon. Toen al gingen er stemmen op dat ook haar kerkelijke gemeente daarvoor verantwoordelijkheid moest nemen. Inmiddels is de stichting Neemias opgericht om haar te steunen bij haar werk.

In een brief aan de gemeente, waarin ze haar preekverzoek toelicht, schrijft Ineke Baron wat haar beweegt: ‘Ik heb door al deze jaren heen gemerkt dat God mij het verlangen bleef geven om in gevangenissen zijn liefde uit te delen. Hoewel ik soms moedeloos uit de gevangenis kan komen, merk ik ook dat Hij me steeds weer nieuwe krachten geeft om door te gaan.’

Zie voor meer informatie www.neemias.nl.

Over de auteur
Ad de Boer

Ad de Boer is actief in het NGK-kerkverband en was hoofdredacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief