Maak elke meid duidelijk: je mag er zijn!

Eline Hoogenboom | 16 mei 2015
  • Jeugdwerk

In het vorige en in dit nummer besteden we in deze rubriek aandacht aan jeugdwerk dat zich specifiek richt op jongens of meiden. In het vorige nummer lag de focus op jongens. Dit artikel richt zich met name op meisjes. Dat doen we door vijf redenen te geven waarom elke kerk speciale aandacht aan meiden zou moeten schenken.

1. Elke meid is uniek

Vaak lucht het meiden op als ze even onder elkaar zijn. (beeld dnfstyle/123rf.com)

Vaak lucht het meiden op als ze even onder elkaar zijn. (beeld dnfstyle/123rf.com)

Vooral in de puberleeftijd klitten jongens en meisjes behoorlijk aan elkaar. De jongens bewegen zich als aapjes rondom de meiden en die zijn op hun beurt druk bezig om zich op hun best te presenteren. Vaak lucht het meiden op als ze even onder elkaar zijn. Ze moeten bevestigd worden in hun unieke ik: ieder van hen is wonderbaarlijk gemaakt door God.

Zo zien meiden zichzelf helemaal niet. Ze weten vaak beter op te noemen wat ze niet goed of mooi vinden aan zichzelf, dan wat wel goed of mooi is. Daarin moet verandering komen en de kerk is daarvoor een belangrijke plek!

2. Bied meiden rolmodellen

Ik geloof heilig in rolmodellen. Mijn eerste rolmodel was mijn juf uit groep twee. Meiden vormen hun identiteit door zich te spiegelen. Ze lezen bladen en blogs om hun mening te vormen, kijken plaatjes op Instagram om te zien wat een perfect lijf is en willen uiteindelijk het liefst ‘normaal’ zijn. Kijk maar eens rond op bijvoorbeeld de EO-Jongerendag: ze lijken allemaal een beetje op elkaar. Ze leren door naar anderen te kijken.

Daarom zijn rolmodellen zo belangrijk. Toffe christelijke vrouwen die zich kwetsbaar durven opstellen en open zijn over hun eigen twijfels en onzekerheden. Zo schep je voor meisjes de ruimte om ook zichzelf te zijn, ook al weten ze misschien nog niet helemaal wie die ‘zelf’ is.

3. Geef ze bevestiging

De kerk is dé plek om meiden de belangrijkste bevestiging in hun identiteit mee te geven: we geloven in een God die gewild heeft dat zij er zijn. Die hen gemaakt heeft naar zijn beeld. Meisjes die deze boodschap voor het eerst horen (en die komen we veel tegen op onze Belle-evenementen) zijn vaak oprecht verbaasd: wauw, God heeft mij écht gewild!

4. Leer ze dat hun lichaam een tempel is

Praten over seks is belangrijk. Op huisvanbelle.nl krijgen we tientallen vragen per week, waarvan de meeste gaan over zoenen, seks, masturbatie en porno. Deze onderwerpen moeten echt besproken worden en vaak voelt het voor meiden veiliger om dat zonder de jongens te doen. Met name omdat ze vaak zitten met vragen als: wanneer vindt hij me leuk?, hij wil zoenen maar ik weet het nog niet. Meiden moeten leren hun grenzen te bewaken en leren dat hun lichaam een tempel is waar ze zuinig op mogen zijn.

5. Laat ze hun maskers afdoen

Onder meiden is vaak sprake van meidenvenijn. Eén van de meiden wordt bijvoorbeeld op een stille, maar niettemin heftige manier buitengesloten. Een paar meiden zijn altijd meer populair bij de jongens dan andere. Als de meiden onder elkaar zijn, vervalt dat aspect. Dan zijn ze allemaal gelijk.

Dit wordt nog duidelijker als je ze achter elkaars masker laat kijken. Laat hen elkaars onzekerheden ontdekken. En begin met die van jezelf.

Toen ik nog jongerenwerker was, heb ik een keer samen met een juf van groep acht een beautymiddag georganiseerd. Er werd in die klas veel gepest. Maar toen gaf de pester het gepeste meisje een voetmassage en met een lekker masker op spraken we met hen over je masker afdoen. Het was een topmiddag!

Huis van Belle
Huis van Belle is een stichting die als missie heeft tienermeiden te empoweren. Dat doet ze door het drukbezochte platform huisvanbelle.nl, waar je onder meer terecht kunt voor toffe ideeën voor jeugdavonden. Het tijdschrift Belle is een alternatief voor de seculiere meidenbladen en is te koop in de christelijke boekhandel of online via huisvanbelle.nl/belle.


Tips

  • 011032 Jeugdwerk Foto TipsLees deze blog en laat het filmpje aan de meiden zien. Hang boven de deur van het jeugdhonk of de kerkzaal eens de borden ‘MOOI’ en ‘GEMIDDELD’. Dit kan een prima start zijn van een girls-only-avond.
  • Succesvolle rubrieken in tijdschriften zijn altijd die waarin jongens hun mening geven over meidenzaken. Doe dat ook eens in de kerk. Plan een avond waarop de meiden alles aan een paar mannelijke jeugdwerkers mogen vragen. Natuurlijk zijn er ook een paar vrouwelijke jeugdwerkers bij. Andersom kun je de jongens ook eens de vrouwelijke jeugdwerkers laten ondervragen.
  • Investeer in jezelf. Hoe kijk jij eigenlijk naar jezelf? Straal je uit dat jij gelooft dat God de enige is die iets van jou mag vinden? Dat is namelijk zo! Een goed rolmodel ben je niet door perfect te zijn of een vlekkeloos leven te leiden. Dat ben je door op God te vertrouwen en door in kwetsbaarheid je kracht te laten zien.

Agenda

  • 011032 Jeugdwerk Logo TeenstreetPioniersparty Into the Wild (van YfC) op 29 mei 2015. Voor iedereen die missionair vrijwilligerswerk doet voor jongeren. Zie yfc.nl/pioniersparty-2015.
  • EO-Jongerendag op zaterdag 6 juni 2015. Kaarten: www.eo.nl.
  • Christelijk festival Graceland van 14-16 augustus 2015. Zie gracelandfestival.nl.
  • Teenstreet van 1-8 augustus 2015 in Offenburg (D). Info: www.teenstreet.nl.
Over de auteur
Eline Hoogenboom

Eline Hoogenboom is auteur en hoofdredacteur van Sestra mama.

Meest gelezen

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Werkers in de kerk

In deze rubriek vragen we verschillende inhoudelijk betrokkenen naar de toekomst van betaalde krachten in de NGK, predikanten, kerkelijk werkers. Directe aanleiding hiervoor is het artikel van Bart Folkers over het predikantentekort. De verwachting is dat dit komend decennium zal toenemen. In dit verband onderzocht Folkers berichtgeving rondom het mentaal welbevinden en de soms daarmee gepaard gaande uitstroom van gemeentepredikanten in actieve dienst.

Lees artikel
De kerk en radicaal-rechts

De kerk en radicaal-rechts

Redactie
  • Redactioneel

In Nederland likt de PVV haar wonden en leidt de groei van FvD voorlopig nog niet tot regeringsverantwoordelijkheid. Toch blijft extreemrechts in Europa aan de deur kloppen, met de verkiezingswinst voor de Alternative für Deutschland (AfD) in Saksen-Anhalt en andere deelstaten. Marine Le Pen is nog altijd een grote kanshebber voor het Franse presidentschap in 2027. Wat moet de kerk hiermee?

Lees artikel
Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief