Column: Catechisatie voor China

Roel Kuiper | 30 mei 2015
  • Column

‘Wij willen leren wat de kerk wil dat wij leren.’ Het kwam er wat ingewikkeld uit, maar de reactie van deze zestienjarige scholier begrepen we.

Roel Kuiper.

Roel Kuiper.

Mijn vrouw en ik geven nu zo’n vier jaar catechisatie aan jongeren van Hoop voor Noord (CGK) en de Oosterparkkerk (GKv) in Amsterdam. Het is een klein groepje, we vegen de jongeren uit beide kerken samen. Het eerste jaar lazen we het Marcus-evangelie. Het jaar daarop vroegen we: wat zullen we nu gaan doen? Toen kwam deze reactie.

Nou, zeiden we, als je dat wilt weten, dan kunnen we het beste de catechismus behandelen. Dat hebben we gedaan. Sindsdien heten de avonden bij ons thuis niet meer ‘jongerenavond’, maar ‘catechisatie’. Onze jongeren wilden dat zelf. Ze voelen zich daarmee serieus genomen.

De Heidelbergse Catechismus is geen perfecte leermethode, maar de ordening is helder, de inhoud is het volle evangelie en het begin is hartveroverend: je mag weten dat je van Christus bent, ja, jij. Hij is er voor je en Hij is met je bezig. Anders zaten we hier niet met dit groepje bij elkaar. Zo houdt God ons vast op ons eigen zendingsveld in de hoofdstad van ons land.

Binnenkort beginnen de catechisaties in steden als Nanjing, Beijing, Guangzhou en Shanghai

In China zijn de omstandigheden heel anders. Ook van dit zendingsveld bereikt ons de vraag naar de catechismus. In China komen miljoenen mensen tot geloof. Maar theologisch is het er soms een Wild West. Iedereen kan in de Bijbel lezen wat hij wil. Maar wat is nu de ‘leer van de kerk’, hoe lees je de Bijbel?

Ik ontmoette pas een hoogleraar theologie van de universiteit van Nanjing. Hij is calvinist en inmiddels lang de enige niet meer in China. Wat wij als gereformeerden hebben, wil hij vertalen voor China. Hij noemde met name de Heidelbergse Catechismus en verwacht veel van het onderwijs hieruit aan nieuwe generaties gelovigen.

Binnenkort beginnen de catechisaties in steden als Nanjing, Beijing, Guangzhou en Shanghai. Met dit verschil: de groepen in China zullen waarschijnlijk groter zijn dan ons kleine huiskerkje in Amsterdam.

Over de auteur
Roel Kuiper

Roel Kuiper is hoogleraar Onderwijs en Identiteit aan de Theologische Universiteit Utrecht en oud-senator van de ChristenUnie. 

Meest gelezen

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Werkers in de kerk

In deze rubriek vragen we verschillende inhoudelijk betrokkenen naar de toekomst van betaalde krachten in de NGK, predikanten, kerkelijk werkers. Directe aanleiding hiervoor is het artikel van Bart Folkers over het predikantentekort. De verwachting is dat dit komend decennium zal toenemen. In dit verband onderzocht Folkers berichtgeving rondom het mentaal welbevinden en de soms daarmee gepaard gaande uitstroom van gemeentepredikanten in actieve dienst.

Lees artikel
Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel
Synode van start

Synode van start

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven

Na een bidstond in de Lidwinakerk is deze maand de synode van Best geopend. Vanuit de 28 regio’s vormen 56 afgevaardigden de vergadering. Van november tot maart hoopt de synode in vijf sessies alles wat op haar agenda staat te behandelen. Onderweg zal de synode met belangstelling volgen. Twee synodewatchers zijn bereid om naar aanleiding van de vergaderingen maandelijks in deze rubriek hun indrukken en observaties te delen. Hieronder lichten ze toe wat hen drijft om betrokken te zijn bij deze landelijke kerkelijke vergadering.

Lees artikel
Zwijgen en doorgaan: waarom slachtoffers zwijgen

Zwijgen en doorgaan: waarom slachtoffers zwijgen

Marianne Bronsveld
  • Wisselrubriek

Het duurt lang voordat slachtoffers van misbruik of structureel geweld voor het eerst gaan spreken. Waarom zwijgen zij zo lang? Welke angsten leven er bij slachtoffers en wat kun jij doen om iemand te helpen sneller te spreken?

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief