Swingen met Zoeloes in Bunschoten

Arie Reitsema | 11 december 2015
  • Missionair

De Nederlands Gereformeerde Kerken zijn verbonden met een groot aantal zendingsprojecten. De meeste daarvan zijn verbintenissen voor een korte termijn, hooguit een paar jaar. Het zendingswerk van de NGK in Zuid-Afrika dateert al van het begin van de jaren zestig van de vorige eeuw. Sindsdien zijn er tien gemeenten geïnstitueerd en er worden op 55 plaatsen in het gebied van de Zoeloes diensten gehouden.

De aanwezige Zoeloes maakten met hun fantastische gezang de harten warm.

De aanwezige Zoeloes maakten met hun fantastische gezang de harten warm.

Tien Nederlandse zendelingen hebben er gewerkt. Daarvan zijn nog twee over en het einde van hun verbintenis is in zicht. Maar er zijn inmiddels negen Zoeloe-predikanten aangesteld en een aantal evangelisten. Samen met de jonge gemeenten zetten zij het zendingswerk voort.

Jongeren

In de zendingsgeschiedenis is het vaak voorgekomen dat er een breuk ontstond tussen de zendende kerk en de jonge kerk. Dit is niet gebeurd in KwaZulu. Er is een goede relatie tussen de Zoeloes en de Nederlanders. In Nederland is echter een generatie opgegroeid die ‘Jozef niet gekend heeft’. Er is minder animo om bij dit langetermijnzendingswerk betrokken te zijn, vooral niet als het al door onze grootouders is opgezet. Om die reden had het beleidsorgaan voor de Zending in Zuid-Afrika (BZA) een zendingsconferentie georganiseerd. Die vond 28 november plaats in Bunschoten.

Er waren zes Zoeloes uitgenodigd, vier mannen en twee vrouwen. Zij hebben hun best gedaan om bij de tweehonderd aanwezigen de Zoeloezending weer op de kaart te zetten. Er waren wel jongeren, maar beslist niet genoeg. Toch heb ik negen jongelui gesproken, die laaiend enthousiast waren! Zij en de andere aanwezigen werden eraan herinnerd dat veel gemeenten lijken op een bus met een lekke band. Handelingen 2 noemt vier kenmerken van de kerk: blijven bij het Woord, de gemeenschap, de gebeden, en de zending. Als de vier banden van een bus. Als er één lek is, wie stappen er dan het eerst uit? Niet de oude dames…

Kleine kerkjes

Ds. Paul Sithole opende de dag met een woord uit 1 Samuel 18. Tegen de achtergrond van de zelfingenomenheid van Saul wees hij via de opofferingsgezindheid van Jonathan naar het offer van de grote Zoon van David. Ds. Sipho Phungula riep op om de band met de Zoeloes vast te houden. Het unieke evangelie van Jezus wordt vaak ontkend in de Afrikaanse samenleving. Miljoenen lopen achter de zwarte messias Shembe aan of vallen voor de valse beloften van gezondheid en rijkdom door Jezus. De kleine gereformeerde kerkjes blijven daartegenover vasthouden aan de dwaasheid van het kruis en de opstanding van Christus als enige hoop voor de wereld. Ze hebben de steun van ons in Nederland nodig. Niet alleen financieel, maar vooral met gebed en hulp bij de opleiding van nieuwe voorgangers.

In zes workshops kregen de bezoekers de gelegenheid om met de Zoeloes van gedachten te wisselen over de toekomst van het partnerschap, het belang en het eigene van zendingswerk in de steden, de problemen van de jeugd in Afrika en hier, kortdurende zendingtrips, de balans tussen evangelieverkondiging met de daad en met het woord, en het geheim van Afrikaanse chorussen.

Er werd fantastisch gezongen, zowel door de Nederlanders als de aanwezige Zoeloes. Vooral het lied ‘UJesu unobubele nam’ (Jezus houdt van mij) maakte de harten warm.

Laten we samen met de Zoeloes de bus van de gemeente van Christus op de weg houden. Zij hebben ons nodig, wij hen. Hun enthousiasme voor het evangelie van Jezus Christus, hun offerbereidheid en hun passie voor het Woord van God zijn een heilzame stimulans voor ons.

Webtip
Zie voor meer informatie www.ngzn.org.

Over de auteur
Arie Reitsema

Arie Reitsema was tot zijn emeritaat in 2006 zendeling voor de NGK Kampen in het Richmond-district in Zuid-Afrika.

Meest gelezen

Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief