Redactioneel: Veldtocht

Henk Hoksbergen | 28 december 2015
  • Column

De afgelopen dagen stonden in het teken van kerst. Een mooie tijd. Gezellig en ontspannen. Maar niet voor dominees. Die moeten extra aan de bak. De meeste mensen kennen het begrip nog wel dat daar vroeger voor gebruikt werd: de tiendaagse veldtocht. In een dag of tien moest er een hele vracht preken gemaakt en gehouden worden. Op de zondag voor kerst twee stuks, op Eerste Kerstdag twee, op Tweede Kerstdag één, de zondag erna weer twee, op oudejaarsavond één en tot slot op nieuwjaarsdag nog één.

Ik vond het altijd wel stoer klinken: tiendaagse veldtocht. Maar zulke veldtochten bestaan vandaag de dag nauwelijks meer. Er zijn andersoortige vieringen gekomen in plaats van de bekende kerkdienst. Een kerstdienst is niet altijd meer een kerkdienst in de traditionele zin van het woord en de diensten rond oud en nieuw zijn vaak ineengeschoven tot één jaarwisselingsdienst.

Het lijken mij verbeteringen. Want zo veel gelijksoortige diensten in eenzelfde setting, dat kun je de dominee niet aandoen. En dat niet alleen: ook de gemeente kun je dat niet aandoen.

Zo veel gelijksoortige diensten, dat kun je de dominee niet aandoen

Het blijft niettemin mooi om als gemeente kerst te vieren en de jaarwisseling te beleven. Daarbij kun je best variëren in de vormen die je kiest. Bij allerlei samenkomsten kunnen gemeenteleden een actieve rol spelen. Jong en oud. Dan is het ook niet erg om in tien dagen tijd vaak in de kerk te komen. Het is juist mooi om bij zoveel feest onze God te loven, over Hem na te denken vanuit de Bijbel en psalmen en liederen te zingen die Hem groot maken.

Mooi is ook dat we door deze samenkomsten elkaar kunnen ontmoeten. De diensten geven ons de kans om sámen als gemeente het kerstfeest te vieren en de drempel van het nieuwe jaar over te gaan. Dat werkt samenbindend, is mijn ervaring. In dankbaarheid aan onze Here hebben we sámen het kerstfeest gevierd en gaan we sámen een nieuw jaar in.

Een mooi en gezegend nieuwjaar gewenst!

Over de auteur
Henk Hoksbergen

Henk Hoksbergen is hoofdredacteur van OnderWeg en predikant van de GKv Spakenburg-Zuid.

Meest gelezen

Huis op een rots

Huis op een rots

Redactie
  • Redactioneel

Staat er eigenlijk iets spannends op de agenda van de synode? Deze maand komt de synode voor het eerst bij elkaar voor een introductieweekend. Daarna volgen in oktober een bidstond en een opening en vervolgens zijn er 8 vergaderdagen verspreid over november ’26 tot maart ‘27. 56 afgevaardigden hebben de schone taken om een stevige stapel beleidsrapporten door te nemen en daar besluiten over te nemen. 

Lees artikel
Kerknieuws september 2026

Kerknieuws september 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, september 2026. Ds. Hans Riemer, verbonden aan NGK Den Haag-Morgensterkerk heeft het beroep dat de NGK Voorburg-Franse Kerk op hem heeft uitgebracht aangenomen. De gemeente in Voorburg telt ruim 150 leden. Eerder was ds. Riemer predikant van GKv, later NGK, Langerak. 

Lees artikel
Pastoraat is stilstaan en moeilijke vragen stellen

Pastoraat is stilstaan en moeilijke vragen stellen

Jelle Knol
  • Column

Regelmatig denk ik: volgens mij is de kern van mijn pastorale taak als predikant stilstaan en moeilijke vragen stellen. Dat is ook niet zo gek. De Goede Herder zelf heeft ons dat voorbeeld gegeven. Als Hij de Emmaüsgangers vraagt ‘Waar lopen jullie toch over te praten?’, dan gaan ze spontaan stilstaan (Luc. 24:17). Ze worden letterlijk stilgezet bij hun verdriet en verwarring. 

Lees artikel
Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Hans Schaeffer
  • Opinie

De kerk is Gods werk. Dat is een van de massieve kernovertuigingen van gereformeerde theologie. Zo hoog zet de Heidelbergse Catechismus ook in: ‘Dat de Zoon van God … Zich een gemeente … vergadert, beschermt en onderhoudt. Hij doet dit door zijn Geest en Woord.’ (Zondag 21, v/a 54). Kerk-zijn is voluit Gods werk. Tegelijk is je ervaring soms heel anders. Het is evengoed mensenwerk, met alle spanningen en gedoe die dat oplevert. Precies de spanning tussen Gods werk en mensenwerk maakt kerkvernieuwing als thema urgent. Hoe zit dat? En hoe ziet dat eruit in de praktijk? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief