Redactioneel: Goudmijn

Ad de Boer | 9 januari 2016
  • Column

Nog geen 20 procent van de GKv- en NGK-predikanten zit op Facebook en Twitter. Bij andere werkers in de kerk (ouderlingen, diakenen, jeugdwerkers, pastoraal bezoekers, enzovoort) ligt dat misschien net iets hoger. Dat vind ik jammer, want ze missen daardoor veel. Niet zozeer de details van de kerstdiners, het uitgaansleven van de tieners, de vakantiefoto’s van familieleden of allerlei ongein. Ze missen vooral veel goeds over geloof en leven.

Een kleine greep uit wat ik in een paar dagen tijd op Facebook en Twitter tegenkwam:

  • Europese topvoetballers getuigen van hun geloof in de God van de Bijbel en hun leven met Hem.
  • Een atheïstische onderzoeker probeert het ongelijk van de Bijbel aan te tonen, maar komt op zijn zoektocht juist tot geloof.
  • Via All One Body en Spiritual Friendship raak ik betrokken bij gesprekken over de plaats van homo’s in de kerk.
  • Amerikaanse topwetenschappers vertellen hoe het christelijke geloof hun denken compleet veranderde.
  • Predikant Bram Krol bericht vanuit Nepal over wat christenen daar moeten doorstaan en vanuit Ivoorkust over hoe Jezus sterker is dan de islam.
  • Palliatief arts Sander de Hosson ontroert me met zijn rauwe en mooie verhalen over terminaal zieken.
  • Christianity Today confronteert me met heftige vragen over Gods rol in wat mensen aan ergs overkomt.
  • Videoclips laten me nieuwe liederen (‘Christ be our light’) zien en vertellen verhalen van hopeloze eenzaamheid en van wonderen van vergeving, verzoening en genezing.
  • De Stichting Bootvluchteling (die zonder Facebook niet eens zou bestaan) drukt me met de neus op de ellende van vluchtelingen op Lesbos en Kos.

 

Zo kan ik doorgaan. Ik beleef Facebook en Twitter als goudmijnen waaruit ik veel waardevols opdelf: vertroostend, bemoedigend, shockerend, ontdekkend. Ik leer er God en zijn wereld beter door kennen, en daarmee ook de leefwereld van Gods mensen: hun hoop en vrees, hun verlangens en teleurstellingen, hun vreugde en pijn.

Daarom, werkers in de kerk: probeer het dit jaar eens. Ontdek de rijke én rauwe wereld van Facebook en Twitter en laat midden in die wereld Jezus zien.

Over de auteur
Ad de Boer

Ad de Boer is actief in het NGK-kerkverband en was hoofdredacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel
Ontmaskerd en vernieuwd

Ontmaskerd en vernieuwd

Joost Smit
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief