Kerken slaan handen ineen rond leerdiensten

Praktijkcentrum | 8 februari 2016
  • Praktijklokaal

Er wordt in kerken nog steeds over de Heidelbergse Catechismus gepreekt, al wordt dat duidelijk minder. In plaats daarvan en daarnaast komen er steeds vaker speciale leerdiensten. De nieuwe GKv-kerkorde zegt daarover: ‘Eén van de zondagse kerkdiensten is doorgaans een leerdienst waarin aan de hand van de belijdenis van de kerk onderwijs wordt gegeven in de christelijke leer.’

‘Hoe lees je de Bijbel?’ is een thema dat in meerdere classes voorbijkomt. (beeld Steve Haselden/Creationswap)

‘Hoe lees je de Bijbel?’ is een thema dat in meerdere classes voorbijkomt. (beeld Steve Haselden/Creationswap)

Ds. Aad van Zuijlekom (GKv Stadskanaal) vergelijkt de leer van de kerk ‘met je botten en benen: ze geven stevigheid aan je lijf. Zonder die botten zou je als mens een soort plumpudding zijn. Of een kwal. En dat wil je toch niet. Maar juist als je goeie botten en benen hebt, kun je werken met je lijf. Kun je eropuit.’

In de praktijk ontstaat er rond deze leerdiensten steeds meer samenwerking tussen predikanten en kerken uit een bepaalde regio. Predikanten maken een serie preken over een onderwerp en reizen daarmee diverse gemeenten in de omgeving af. Zo wisselen bijvoorbeeld binnen de classis Stadskanaal de classiskerken elkaar af met korte themaseries. Daarbij wordt de actualiteit niet gemeden; er komt bijvoorbeeld een blokje over de ambten in de kerk, met aandacht voor de m/v-discussie.

De CGKv Nijmegen publiceerde kortgeleden alvast de onderwerpen die de predikanten in de GKv-classis Arnhem de komende tijd in de leerdiensten centraal zullen stellen. Daarbij gaat het om thema’s als kind en kerk, seksualiteit/samenwonen/huwelijk/echtscheiding, God de Zoon, ons leven als een offer aan God, en de verhouding tussen kerk en overheid, toegespitst op wat je roeping als kerk en christen is in politiek en samenleving. ‘Hoe lees je de Bijbel?’ (in het bijzonder het Oude Testament) is een thema dat in meerdere classes voorbijkomt.

Het Praktijkcentrum van de GKv geeft in samenwerking met de Theologische Universiteit Kampen een cursus over leerdiensten, met speciale aandacht voor de didactische vaardigheden die daarbij komen kijken.

Webtip
De website van het Praktijkcentrum biedt meer info over de cursus, zie goo.gl/6njAnn.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

Lyanne De Haan-Wilts
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Anders dan de naam doet vermoeden, is de Kleine Kerk in Steenwijk met ruim 400 leden niet per se klein te noemen. Maar het gebouw is kleiner dan de Grote Kerk in Steenwijk, het gebouw, hemelsbreed 200 meter verderop, waarin de PKN kerkt. ‘Maar’, merkt Rick Winters op, ‘zij hebben op papier meer leden, dus zijn ook wat dat betreft een grote kerk. Toch denk ik dat er op zondag meer mensen bij ons zitten’.

Lees artikel
Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Wilmer Blijdorp
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen. Bij deze preek is een PowerPoint-presentatie beschikbaar die je kunt opvragen bij de auteur. Deze preek van ds. Wilmer Blijdorp (verbonden aan NGK Barneveld-De Burcht) vertrekt vanuit het eerste vers van 1 Korintiërs 14. Een Bijbelvers dat vaak misbruikt of genegeerd is: ‘Richt je op de gaven van de Geest, vooral op die van de profetie.’ Op een nuchtere en tegelijk spannende manier, gelardeerd met diverse herkenbare voorbeelden, daagt Blijdorp zijn hoorders uit om toch vooral opmerkzaam te zijn op momenten waarop God in het hier-en-nu tot ons spreekt. En, in een vervolgstap, maakt hij hen ook bewust van het feit dat God ook door ons heen wil spreken.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief