Hoe lees je de Bijbel?

Praktijkcentrum | 23 februari 2016
  • Praktijklokaal

Opvallend veel kerken houden zich in deze maanden bezig met de manier waarop de oude woorden uit de Bijbel vandaag naar ons toekomen. De Lichtboog in Houten (NGK) biedt een cursus aan voor beginnende Bijbellezers, waarbij het vooral gaat om de aanpak: hoe begin je, waar begin je, is er een bepaalde manier van Bijbellezen die je verder helpt? Doelgroep hierbij zijn onder meer mensen die de Alphacursus gevolgd hebben.

(beeld Photo-Monique/Wikimedia)

(beeld Photo-Monique/Wikimedia)

De NGK Kampen doet het op een andere manier, als uitwerking van het jaarthema GIFT: growing in faith together. In het kader daarvan zijn er onder andere workshops over meditatief Bijbellezen.

De GKv Stadskanaal houdt drie themadiensten over het lezen van de Bijbel. In het kader van de classicale samenwerking rond leerdiensten gaat ds. Biewenga van Mussel daarin voor.

In de GKv Ede-Noord organiseert de vereniging Schrift en belijdenis in samenwerking met predikant Henk van Hemmen een serie avonden over Bijbellezen. Ze gebruiken in Ede als uitgangspunt het boekje Oog voor eigenheid, een deel uit de bezinningsreeks van de Theologische Universiteit van Kampen. In de uitnodiging wordt gezinspeeld op de diversiteit binnen de kerken rond het thema hermeneutiek: hoe lees je Bijbel en hoe leg je die uit?

Van heel andere aard is de training Bijbellezen die ds. Gertjan Oosterhuis in de GKv Zoetermeer aanbiedt: die is gericht op mensen die in de kerkdienst de Schriftlezing verzorgen. Daarbij komen heel andere dingen aan de orde. In de uitnodiging is het zo geformuleerd: ‘Hoe bereid je je voor? Hoe spreek je voldoende verstaanbaar? Hoe zorg je dat de tekst als geheel begrepen wordt? En hoe zorg je ervoor dat de sfeer in het tekstgedeelte op de hoorders wordt overgebracht?’

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Zoeken rond zondeval

Zoeken rond zondeval

Redactie
  • Redactioneel

In de NGK en haar voorlopers verandert er veel. De ambten zijn opengegaan voor vrouwen. Sinds de laatste synode zijn ook de panelen rond LHB verschoven. Sommige waarschuwende stemmen beweren dat de leer over de Schrift hierbij in het geding is. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief