Daling GKv-ledental zet door

OnderWeg | 29 februari 2016
  • Nieuws

De sinds 2003 zichtbare trend dat het aantal leden van de GKv afneemt, zet door. Op 1 oktober 2015 telde de GKv 119.406 leden, 1.017 minder dan een jaar daarvoor. Dat blijkt uit het recent verschenen Handboek 2016.

Verder verschuift de verhouding tussen het aantal doopleden en belijdende leden in de GKv en is er volgens Jan Kuiper, schrijver van het jaaroverzicht in het Handboek, sprake van ‘vergrijzing en ontgroening’. Was in 1995 57 procent van het aantal kerkleden belijdend lid, nu is dat bijna 65 procent. In de CGK is een vergelijkbare ontwikkeling zichtbaar, in de NGK minder. Het aantal kinderen dat wordt gedoopt neemt af: in de GKv van 1,8 procent van het totaal aantal leden in 1995 naar 1,3 procent in 2015. In de CGK is dat percentage gedaald van 1,6 naar 1,5 procent, in de NGK van 1,4 naar 1,2 procent. Het landelijke geboortecijfer bedraagt circa 1 procent.

Ongeveer 2.400 mensen verlieten vorig jaar de GKv of werden als lid uitgeschreven, terwijl zo’n 600 mensen tot de GKv toetraden, als buitenkerkelijken of vanuit een andere kerk. GKv-leden die naar een andere kerk overgingen, kozen het vaakst voor de PKN of voor gemeenten van evangelische signatuur. Ruim 1.000 GKv’ers werden buitenkerkelijk of vertrokken met onbekende bestemming.

De nieuwe jaarcijfers van de NGK komen in april beschikbaar.

Meest gelezen

Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel
Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

George Harinck
  • Verdieping

De Raad van Kerken heeft in april van dit jaar het rapport ‘De weg van discipelschap. De omgang van de kerken met radicaal-rechts gedachtegoed’ gepubliceerd. Daarmee beweegt de raad zich in het spanningsveld van kerk en politiek. Hoe deden kerken dat in het verleden en hoe moeten we in dat licht dit rapport bezien? Deze vraag is mede interessant omdat de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK) sinds 2025 lid zijn van deze raad. 

Lees artikel
Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Cors Visser
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Een bescheiden, trouwe gemeente met een gedeelde pijn en gedeeld verlangen om kerk te zijn in het dorp; dat is de NGK in IJsselmuiden. Het dorp kijkt uit over de IJssel naar wat ooit het gereformeerde Mekka was: Kampen. 

Lees artikel
Misschien heeft men in deze streken geen ontzag voor God…

Misschien heeft men in deze streken geen ontzag voor God…

Jos Colijn
  • Leespreek

Deze preek van dr. Jos Colijn (tot voor kort werkzaam als universitair docent Interculturele theologie aan de Theologische Universiteit in Utrecht) heeft een spannend onderwerp dat de gemoederen verhit: migratie. Aan de hand van het Bijbelse verhaal over Abraham en Sara die in Gerar een veilig heenkomen zoeken, laat Colijn zien dat er geen gemakkelijke antwoorden zijn als het over migratie gaat. Nee, Genesis 20 gaat niet over onze migratieproblematiek, maar er valt wel veel te leren over onze positie als vreemdeling op aarde en de manier waarop we omgaan met vreemdelingen bij ons in de straat.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief