GKv Capelle-Zuid/West heeft liturgische ouderling

Praktijkcentrum | 3 april 2017
  • Praktijklokaal

In sommige kerken is hij nooit weggeweest: de voorlezer in de kerkdienst. Tegenwoordig zijn die kerken weer helemaal bij de tijd, want steeds meer gemeenten kennen inmiddels gemeenteleden (m/v), soms aangeduid als lectoren, die tijdens de dienst uit de Bijbel voorlezen.

Logo van de GKv Capelle-Zuid/West.

Logo van de GKv Capelle-Zuid/West.

Voorlezers zijn er in de GKv Capelle-Zuid/West ook, maar daarnaast heeft deze gemeente besloten om liturgische ouderlingen aan te stellen. Deze ouderlingen hebben als taak ‘de coördinatie en presentatie van met name het onderdeel “gemeente-zijn en meeleven” in diensten waarin niet de eigen predikant voorgaat’, aldus het besluit van de kerkenraad, die ook een uitgebreide handleiding voor deze taak heeft opgesteld.

In de formuleringen is te merken dat deze benoeming in een breder kader staat, namelijk van bezinning op de liturgie. Mededelingen van de kerkenraad en mededelingen uit de gemeente krijgen een vaste plek in de liturgie, voorafgaand aan het tweede gebed. Op dat moment worden ook gebedspunten genoemd. Als er vanuit de gemeente iets te vertellen is, bijvoorbeeld over een actie voor een goed doel of een terugblik op een gemeenteactiviteit, past dat ook in deze reeks mededelingen, aldus kerkenraadsvoorzitter ds. Rob Vreugdenhil.

De gemeente van Capelle heeft die mededelingen bewust een plek gegeven voor het tweede gebed en niet, zoals vaak in andere gemeenten gebeurt, aan het begin van de dienst, voorafgaand aan votum en zegengroet. Het motief daarvoor is dat het in de eredienst gaat om de ontmoeting met de Heer en die moet je niet uitstellen door uitgebreide mededelingen vooraf. Alleen afkondigingen rond geboorte, binnenkomst en overlijden houden hun plek direct voor het begin van de dienst.

Waarom wordt in Capelle aan den IJssel gekozen voor liturgische ouderlingen? Zoiets kan de eigen predikant toch ook doen? Juist als er een gastvoorganger is, kan zo’n liturgische ouderling het contact met hem verzorgen, de gebedspunten doornemen, de gemeente aan het begin van de dienst welkom heten, zowel aan het begin van de dienst als voor het gebed de mededelingen doen en eventueel de gemeente voorgaan in dankzegging en voorbede.

Dat gebeurt overigens ook wel in heel wat andere gemeenten, maar daar draaien dan alle ouderlingen mee in het rooster: de ouderling van dienst doet de mededelingen en soms ook de voorbede. Maar in Capelle leeft het besef dat niet elke ouderling daar de vaardigheden voor heeft. En waarom zou je mensen die daar niet de gaven voor hebben, inzetten voor zo’n taak? Daarom is een aantal ouderlingen speciaal aangewezen en daarmee heeft de ‘liturgische ouderling’ zijn intrede gedaan.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Gods blik op migratie

Gods blik op migratie

Koert van Bekkum
  • Column

En weer was er gedoe in Ter Apel. Houdt het dan nooit op? Nee, zolang de volken woeden – elders door oorlog en uitzichtloosheid, of hier met verzet tegen asiel als electoraal verdienmodel – zijn we er niet vanaf. Gelukkig beschikken Bijbellezers in Genesis 10 over een breder perspectief op geopolitieke verschuivingen en migratie. Deze ‘volkerentafel’ vertelt over de afstammelingen van Noachs zonen, Sem, Cham en Jafet. Nu is Genesis 10 vaak gebruikt voor een nogal statisch beeld van landen en volken. God lijkt ieder volk immers een vaste plek te geven. En inderdaad biedt het geslachtsregister een soort wereldkaart. Maar de tekst doet meer, er zit beweging in.

Lees artikel
Begin van Genesis – geschiedenis?

Begin van Genesis – geschiedenis?

Mark Janssens
  • Opinie

Ik geloof dat het begin van de Bijbel fundamenteel is. Niet voor niets opent de Bijbel met deze hoofdstukken. Is het begin van de Bijbel geschiedenis in onze westerse zin verstaan? Dat is de vraag in het artikel van collega Ulbe van der Meer (‘De slang heeft niet gesproken’, Onderweg, mei 2026) en de reacties daarop in het nummer van juli 2026. Waarbij geschiedenis vooral betrekking heeft op feiten en concrete gebeurtenissen. Dan kun je aan de ene kant of aan de andere kant uitkomen, al dan niet met voorzichtigheid en nuances. 

Lees artikel
Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
De mythe van de schuldige omstander?

De mythe van de schuldige omstander?

Louren Blijdorp
  • Boekbespreking

De Breepleinkerk in Rotterdam siert de cover van het indrukwekkende boek van Geert Hovingh. In die kerk verborgen de latere Kamper ethicus dr. Gerrit Brillenburg Wurth en zijn vrouw Gerda van Leeuwen samen met kostersechtpaar Jacobus en Annigje de Mars-Ouwens, 34 maanden lang zeven joodse onderduikers. Een van hen werd geboren tijdens de onderduik, in de kosterswoning. Het is een van de bijna onuitputtelijke hoeveelheid verhalen die Hovingh op tafel heeft gelegd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief