Column: De grote gele M

Eline de Boo | 8 juli 2017
  • Column

Het is zomers warm buiten, de preek lijkt meer minuten te duren dan het aantal graden op de thermometer. De taaie zinnen van Paulus vliegen over de hoofden van het rijtje jonge tieners op de voorste bank. Later in de dienst nemen deze twaalfjarigen afscheid van de kindernevendienst. Tot het zover is, laten ze hun gedachten afdwalen naar die lange zomervakantie die voor de deur staat.

Na het lied dat volgt op de preek moeten ze voor de hele gemeente gaan staan. Ze voelen zich ongemakkelijk. De juf heeft het over een schat die je in de kindernevendienst gevonden hebt en die je met je mee mag nemen. Op de vraag wat die schat is, geeft een meisje giechelend antwoord: Jezus? Hij was de afgelopen acht jaar altijd het antwoord. Maar dat is nu klaar, denken ze.

Deze gouden bogen vormen de poorten naar de snackhemel

De juf wil nog even verder praten over die schat. Ze hebben even gemist waarom, maar opeens gaat het over McDonald’s. Het lijkt een magisch woord om ze weer bij de les te krijgen. Wat is het spannend, telkens als je dat Happy Meal-doosje opent op zoek naar de speelgoedschat. Je ziet de gezichten oplichten, de kindermenu’s liggen nog niet zo ver achter hen. ‘Misschien kies je nu zo’n menu niet meer’, zegt de juf, ‘maar als je straks op vakantie gaat en over de snelweg raast, duikt er regelmatig zo’n grote, gele M op. Deze gouden bogen vormen de poorten naar de snackhemel. Natuurlijk kun je dan aan je ouders vragen of ze stoppen, maar deze M kan je ook aan een andere grote M herinneren. Aan je Maker, Messias en Majesteit.’

Als cadeautje krijgen ze zo’n rood Happy Meal-doosje met de gele M als handvat. Er zit een Bijbels dagboekje in. De preek is vergeten, eigenlijk willen we applaudisseren voor deze juf die aanhaakt bij de wereld van onze kinderen. Maar dat doen we in onze kerk niet voor mensen. Ook niet voor God trouwens, dat is te evangelisch. McDonald’s zal in ieder geval nooit meer hetzelfde zijn.

Over de auteur
Eline de Boo

Eline de Boo is schrijfster met een missionaire roeping.

Meest gelezen

Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

Lyanne De Haan-Wilts
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Anders dan de naam doet vermoeden, is de Kleine Kerk in Steenwijk met ruim 400 leden niet per se klein te noemen. Maar het gebouw is kleiner dan de Grote Kerk in Steenwijk, het gebouw, hemelsbreed 200 meter verderop, waarin de PKN kerkt. ‘Maar’, merkt Rick Winters op, ‘zij hebben op papier meer leden, dus zijn ook wat dat betreft een grote kerk. Toch denk ik dat er op zondag meer mensen bij ons zitten’.

Lees artikel
Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Wilmer Blijdorp
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen. Bij deze preek is een PowerPoint-presentatie beschikbaar die je kunt opvragen bij de auteur. Deze preek van ds. Wilmer Blijdorp (verbonden aan NGK Barneveld-De Burcht) vertrekt vanuit het eerste vers van 1 Korintiërs 14. Een Bijbelvers dat vaak misbruikt of genegeerd is: ‘Richt je op de gaven van de Geest, vooral op die van de profetie.’ Op een nuchtere en tegelijk spannende manier, gelardeerd met diverse herkenbare voorbeelden, daagt Blijdorp zijn hoorders uit om toch vooral opmerkzaam te zijn op momenten waarop God in het hier-en-nu tot ons spreekt. En, in een vervolgstap, maakt hij hen ook bewust van het feit dat God ook door ons heen wil spreken.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief